کد خبر:2560
پ

تاثیر آزادسازی سهام عدالت در بورس مثبت است یا منفی؟

با نزدیک شدن به زمان آزاد شدن سهام عدالت و عرضه آن در بورس، بسیاری بر این عقیده اند که بازار بورس با افت مواجه خواهد شد اما با توجه به مستنداتی که در دست است، جای هیچگونه نگرانی در این خصوص برای سهامداران وجود ندارد و آنها می بایست از ورود نقدینگی جدید به […]

فوتبال فانتزی بتاکاپ

با نزدیک شدن به زمان آزاد شدن سهام عدالت و عرضه آن در بورس، بسیاری بر این عقیده اند که بازار بورس با افت مواجه خواهد شد اما با توجه به مستنداتی که در دست است، جای هیچگونه نگرانی در این خصوص برای سهامداران وجود ندارد و آنها می بایست از ورود نقدینگی جدید به بازار خوشحال باشند.

 

پاسخ به همه سوالات در خصوص آزادسازی سهام عدالت

 

تاثیر آزادسازی سهام عدالت در بورس مثبت است یا منفی؟

تاثیر آزادسازی سهام عدالت در بورس مثبت است یا منفی؟

۴۹.۱ میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند که ارزش اولیه برگ سهم ۳۵ میلیون نفر متوسط ۵۰۰ هزار تومان و ۱۴.۱ میلیون نفر نیز دارنده ارزش اولیه برگ سهم ۱ میلیون تومانی هستند. به عبارتی ۷۱٪ دارندگان سهام عدالت، برگ سهم متوسط ۵۰۰ هزار تومانی دارند و ۲۹٪ برگ سهم ۱ میلیون تومانی دارند.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفته است که برگ سهام ها با رشد بیش ۱۱ برابر روبرو شده است که فرض ما این است که این رشد ۱۳ برابر باشد. یعنی برگ سهم ۵۰۰ هزار تومانی ارزش روز ۶.۵ میلیون تومان و برگ سهم ۱ میلیون تومانی ارزش ۱۳ میلیون تومان دارد.

حالا نه ارزش روز ۶.۵ میلیون تومان ملاک است و نه ۱۳ میلیون تومان. بلکه باید میانگین وزنی گرفت، چرا ۷۱٪ دارندگان سهام عدالت برگ سهمی با ارزش ۶.۵ میلیون تومان دارند و ۲۹٪ دارنده برگ سهم با ارزش ۱۳ میلیون تومان هستند. میانگین وزنی ارزش برگ سهم این دو گروه ۸.۴ میلیون تومان است.

مطابق با گفته مقامات اقتصادی، حدود ۱۰ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت در خواست مدیریت مستقیم سهام خود را داده اند و با توجه به نزدیک شدن به پایان موعد رشدی هم نخواهد داشت.

مطابق با خبر امروز، دارندگان سهام عدالت که قصد مدیریت سهم خود را اعلام کرده اند می توانند ۳۰٪ از ارزش سهام را به فروش برسانند. پس ۳۰٪ از ارزش ۸.۴ میلیون تومان (همان میانگین وزنی ارزش روز سهام عدالت برای دو گروهی که در بالا اعلام شد) معادل ۲.۵ میلیون تومان است.

?اگر فرض کنیم همه افرادی که اعلام کردند قصد مدیریت مستقیم سهام خود را دارند در سمت فروش ظاهر شوند پس کل ارزش فروش برابر با ۲۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود:
۸.۴ میلیون تومان ضرب در ۳۰٪ ضرب در ۱۰ میلیون نفر

متوسط ارزش روزانه بازار ما در سال ۱۳۹۹ حدود ۹ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در بدترین حالت طی چند روز بلعیده خواهد شد. حالا بماند که این فروش به تدریج است، توسط کارگزاری ها بوده و … و چیز اصلا نگران کننده ای نیست و خیلی ها حتی با واریز وجه به حسابشان اقدام به ورود مجدد آن به بازار خواهند کرد.

 

پورتفوی سهام عدالت

 

فایرا : ۳۲ سهم
خودرو : ۶۱ سهم
وتجارت : ۱۸۲۲ سهم
وبصادر: ۱۴۲۷ سهم
وبملت: ۳۰۵ سهم
بسویچ : ۹ سهم
شبندر : ۱۱۷ سهم
شتران : ۶۲۷ سهم
شیران : ۴ سهم
شپنا : ۲۰۸ سهم
شبریز : ۴۱ سهم
مارون : ۴۹ سهم
وپست : ۱۶ سهم
کچاد : ۲۳۷ سهم
حپترو : ۱ سهم
خساپا : ۴۰ سهم
وتوصا : ۱۲ سهم
ورنا : ۳ سهم
ساراب : ۹ سهم
سدشت : ۸ سهم
فولاژ : ۴۸ سهم
فخوز :۱۱۶ سهم
فولاد: ۱۲۷۶ سهم
لکما : ۲۳ سهم
حکشتی: ۸۰ سهم
کگهر : ۱۰۷ سهم
اخابر : ۲۴۴ سهم
مپنا : ۱۴۳ سهم
فملی : ۷۶۳ سهم
بنیرو : ۳ سهم
ودانا : ۴۵ سهم
شاوان : ۵ سهم
شگویا : ۴۹ سهم
جم: ۴۲ سهم
شفارس : ۱۱۶۸ سهم

کلیدواژه : سهام عدالت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید