کد خبر:22519
پ

ریشه عبارت ‘لنگی’ برای پرسپولیس | لنگ توهین نیست اصالت است

شاید بد نباشد بدانید اطلاق عبارت لنگی به یک هوادار پرسپولیس در گذشته نه چندان دور نه تنها توهمین محسوب نمی شد بلکه یک افتخار بود و در واقع وقتی به فردی لقب لنگی می دادند، تیم مورد علاقه وی مشخص می شد.   ریشه عبارت ‘لنگی’ برای پرسپولیس | لنگ توهین نیست اصالت است […]

شاید بد نباشد بدانید اطلاق عبارت لنگی به یک هوادار پرسپولیس در گذشته نه چندان دور نه تنها توهمین محسوب نمی شد بلکه یک افتخار بود و در واقع وقتی به فردی لقب لنگی می دادند، تیم مورد علاقه وی مشخص می شد.

 

ریشه عبارت ‘لنگی’ برای پرسپولیس | لنگ توهین نیست اصالت است

ریشه عبارت 'لنگی' برای پرسپولیس | اصالت لنگی قرمزها توهین نیست

تصویری از سبک هواداری هواداران قدیمی پرسپولیس با لنگ

 

در سالهای اخیر در کری خوانی بین هواداران استقلال و پرسپولیس، یک معنای گمشده در فرهنگ هواداری دو تیم مغفول مانده است. به طوری که هواداران استقلال گمان می کنند با لنگی خطاب کردن هواداران حریف به نوعی آنها را مرود تمسخر قرار داده اند و هواداران کم سن و سال پرسپولیس نیز به تصور مورد توهین واقع شدن در جواب واژه دیگری را برای توصیف نماد هواداران استقلال به کار می برند!

اما جالب است بدانید تیم فوتبال پرسپولیس به سبب مردمی بودنش هواداران زیادی از قشر کم درآمد جامعه داشت. هوادارانی که مثل هواداران تیم متمول تاج عمدتاً قادر نبودند برای حمایت از تیم محبوب خود، کیت های رسمی هواداری را خریداری کرده و با آنها در استادیوم آزادی از تیم خود حمایت کنند و به همین سبب برای نشان دادن علاقه خود به رنگ قرمز که هویت اصلی تیم پرسپولیس به حساب می آید، از پارچه های قرمز رنگی که در دهه چهل و پنجاه بسیار مرسوم بود استفاده می کردند که لنگ نامیده می شدند.

محمد رویانیان مدیرعامل سابق پرسپولیس نیز با اشاره درست به این موضوع به طور رسمی اعلام کرد همه ما (خطاب به همه هواداران پرسپولیس) لنگی هستیم و در واقع نه تنها این عبارت را توهین امیز قلمداد نکرد بلکه لنگی بودن را افتخار هواداران پرسپولیس دانست چرا که عمدتاً اراد با معرفتی که برو و بیایی به زورخانه ها داشتند از این پارچه های قرمز رنگ استفاده می کردند و عمده هواداران پرسپولیس نیز از همین قشر با معرفت بودند.

 

با گذر زمان و کم شدن زورخانه ها و البته افزایش تمکن مالی هواداران پرسپولیس برای تهیه لوازم هواداری مختلف، رفته رفته لنگ ها جای خود را به پرچم های قرمز رنگ داد و نسل جدید عمدتاً معنای کلمه لنگی و علت به کار رفتن آن برای تمایز هواداران پرسپولیس از سایر تیم ها را نمی دانند چرا که به کار بردن این عبارت برای هواداران پرسپولیس در گذشته به معنای حضور افرادی با معرفت و با مرام در جمع هواداران این تیم بود.

کلیدواژه : پرسپولیس
دیدگاه کاربران 18 دیدگاه
 • محمد 11 اردیبهشت 1400 / 1:51 بعد از ظهر

  کاملا معلومه این عکس فتوشاپه یکم با دقت ببنید دونفر توی عکس که دستشون با فتوشاپ لنگ دادن کاملا شبیه هم هستن و این عکس هم جز فتوشاپ چیزی نیست لطفا از گذاشتن دروغ و افترا برای تیم ها خودداری کنید چون دارین با احساسات هوادارا بازی میکنید.

  • امین 11 اردیبهشت 1400 / 2:02 بعد از ظهر

   فتوشاپ چیه . صحبت رویانیان هم فتوشاپه ؟ شما لنگیا هر چی به ضررتون باشه میگید جعلیه . لنگی در قدیم نماد مرام و معرفت بود دیگه روی تیمتون مونده این صفت

   • محمد 13 اردیبهشت 1400 / 9:09 قبل از ظهر

    یه مقدار چشماتونو باز کنید عکسو با دقت ببینید سمت چپ و وسط تصویر دقیقا دونفری که توی تصویر هستن یه شخصه و فقط لنگی که با فتوشاپ دادن دستشون رو برعکس کردن یه مقدار منطق داشتن چیز خوبیه دوست عزیز

 • تاج 13 فروردین 1400 / 5:11 بعد از ظهر

  ما تاجی ها کیسه کشیم! کیسه ماتحت لنگی ها را میکشیم….. نبود لنگی بعدی کیسه متحتشو بکشیم!!؟؟؟؟ ههههههه

 • هاشم 3 فروردین 1400 / 9:51 بعد از ظهر

  تیمی که موسسش قاتل جهان پهلوان تختی هست.
  باید هم مدیر عامل تا توپ جمع کنش دزد و رذل و.کثیف باشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید