کد خبر:42330
پ

HEO چیست و چه تفاوتی با سئو SEO دارد؟

در چند سال اخیر با تمرکز بیشتر گوگل بر روی میزان رضایت کاربر از بازدید یک صفحه و تعامل او با صفحه یک سایت، اصطلاحی به نام هئو یا HEO رایج شده است. اما HEO چیست و چه تفاوتی با سئو SEO دارد؟ همان طور که می دانید در SEO معمولاً تمرکز بر محتوای وب […]

در چند سال اخیر با تمرکز بیشتر گوگل بر روی میزان رضایت کاربر از بازدید یک صفحه و تعامل او با صفحه یک سایت، اصطلاحی به نام هئو یا HEO رایج شده است. اما HEO چیست و چه تفاوتی با سئو SEO دارد؟


همان طور که می دانید در SEO معمولاً تمرکز بر محتوای وب سایت و مسائل مربوط به آن است و به ظاهر سایت توجه چندانی نمی شود. این وظیفه HEO که به بهینه سازی کردن ظاهر سایت و نحوه چیدمان مطالب در آن بپردازد. همان طور که SEO می تواند تأثیر به سزایی روی بازدید وب سایت شما بگذارد، به همان میزان HEO نیز دارای اهمیت است و می تواند به میزان زیادی مخاطبان را به خود جذب کند. زمانی که کاربر به وب سایت شما وارد می شود نخستین چیزی که با آن مواجه می شود، طراحی ظاهری سایت است. در این مقاله قصد داریم به تفاوت HEO و SEO بپردازیم و به طورکلی به شما بگوییم که HEO چیست و چه کاربردی دارد. با ما همراه باشید.

تفاوت HEO و SEO

HEO چیست و چه کاربردی دارد؟
HEO مخفف عبارت Human Experience Optimization می باشد. این عبارت را در لغت می توان به معنای بهبود تجربه انسانی در نظر گرفت. اما در اصطلاح می توان آن را به صورت آسان کردن رابط کاربری و طراحی ظاهری وب سایت معنا کرد. در واقع موتورهای جستجو گوگل می توانند تشخیص دهند که هر کاربر چه مدت زمانی را در وب سایت شما می گذارند و چه تجربه ای در سایت شما دارد. این موتورها می توانند تجربه کاربری را آنالیز کنند و ببینند هر فرد در وب سایت شما از چه تعداد صفحه بازدید کرده است و این که آیا محتوای وب سایت شما برای افراد مختلف مفید است یا خیر.

در مورد تفاوت HEO و SEO باید گفت با استفاده از HEO، تجربه کاربری به میزان زیادی افزایش پیدا می کند و مخاطبان شما مدت زمان بیشتری را در وب سایت شما می مانند؛ به همین دلیل رتبه شما در موتورهای جستجو افزایش پیدا کرده و آمار بازدید شما بیشتر می شود. در HEO تمرکز اصلی روی رضایت مخاطب و ایجاد تجربه ای عالی برای او است. در این جا موتورهای جستجو زیاد مطرح نیستند و بیشتر به انسان و مخاطبان حقیقی اهمیت داده می شود.

اصول اصلی HEO کدام اند؟


قبل از این که به تفاوت HEO و SEO بپردازیم بهتر است شما را با اصول اصلی HEO آشنا شویم. زمانی که می خواهید یک HEO مناسب ایجاد کنید باید قوانین زیر را رعایت کنید:

رعایت کردن فونت ها و سایزهای همه متن ها و نوشته ها
استفاده از عکسهایی که دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند
به کارگیری رنگ های مناسب و جذاب بر اساس زمینه فعالیت وب سایت
استفاده از منو ساده و جایگذاری آن در طرف راست برای سایت های فارسی و همین طور استفاده از آن در طرف چپ برای وب سایت های انگلیسی زبان
سایت باید به طور دقیق بهصورت واکنش گرا طراحی شده باشد
تفاوت HEO و SEO و طراحی به صورت پارالاکس
استفاده از یک هدر مناسب و جذاب که مخاطب را درگیر کند
کم شدن زمان بارگذاری که یکی از مهم ترین فاکتورها برای گوگل می باشد، بنابراین بهتر است همیشه اندازه تصویری که استفاده می کنید بهینه باشد
به کاربردن طرح های ساده و عدم استفاده از طرح های شلوغ
استفاده از صفحه آرایی و چیدمان سایت به صورت مناسب
راحت بودن مراحل خرید در صورتی که وب سایت شما فروشگاهی است
دسته بندی محتواهای سایت و درج خلاصه برای آن ها
دادن بکلینک های مناسب درون وب سایت


تفاوت های اصلی میان HEO و SEO
همان طور که درباره تفاوت HEO و SEO گفته شد سئو اغلب با محتوای سایت ها سروکار دارد و برای بالارفتن رتبه وب سایت دارای اهمیت ویژه ای است. اما در HEO بیشتر طراحی ظاهری سایت و جذب مخاطب دارای اهمیت است. HEO کاربران را به غالب گرافیکی سایت جذب می کند و اهمیتی به رتبه و بازدید وب سایت نمی دهد. اما مهم ترین وظیفه سئو ارائه محتوای باکیفیت است و می خواهد رتبه وب سایت بالا باشد و جایگاهش در 10 سایت برتر در صفحه نخست گوگل باشد.

درمورد تفاوت HEO و SEO لازم به ذکر است که سئو در کنار HEO اهمیت پیدا می کند و درصورتی که از یک محتوای ضعیف اما طراحی سایت قوی استفاده کنید یا بالعکس از یک محتوای قوی در قالب یک سایت با طراحی گرافیکی ضعیف استفاده کنید؛ نتیجه خوبی نخواهید گرفت. زیرا مخاطبان به طور توأمان به طراحی گرافیکی و محتوای وب سایت شما جذب می شوند و این مسائل به همراه هم می تواند کاربران را داخل وب سایت شما نگه دارند.

نکات تأثیرگذار در HEO
همان طور که در بالا به تفاوت HEO و SEO اشاره کردیم برای این که بتوانید کاربران را در وب سایت خود نگه دارید، علاوه بر استفاده از محتوای قوی و یونیک باید به طراحی سایت نیز دقت داشته باشید. اگر طراحی سایت شما قوی باشد و محتوایی مناسب نیز بنویسید، مخاطبان در وب سایت شما می مانند و تجربه ای خوش از حضور در وب سایت شما خواهند داشت. برای این که HEO مناسبی داشته باشید باید یک سری نکات را رعایت کنید که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

استفاده از صفحه آرایی و چیدمان جذاب عناصر موجود در صفحه
به کارگیری عکس و تصویرهای باکیفیت
استفاده از رنگ و فونت خوانا و مناسب با قالب سایت
عدم طولانیبودن عناصر استفاده شده در صفحه سایت
ارائه از خلاصه ای از مطالب
استفاده از هدر مناسب
استفاده از تاریخ برای اخبار و مطالب
استفاده از نکات گرافیکی که میتواند بیننده را خیره کند.

جمع بندی
در این مطلب سعی کردیم شما را با تفاوت HEO و SEO آشنا کنیم. HEO به عنوان بهینه سازی تجربه کاربری شناخته می شود و به طراحی گرافیکی و ظاهری وب سایت اشاره کرد. در سئو اغلب بامحتوا سروکار داریم و در HEO با مسائل ظاهری. شما می توانید با مراجعه به وب سایت نبض مارکتینگ در مورد نحوه طراحی ظاهری سایت مشاوره بگیرید و صفر تا صد طراحی سایت را به ما بسپارید. مهم ترین هدف نبض مارکتینگ جلب رضایت مشتریان و ارائه خدمات مناسب به آن ها است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید