کد خبر:26818
پ

لیست افتخارات و تعداد قهرمانی های استقلال از بدو تاسیس تا امروز

بتاکاپ – باشگاه استقلال یا تاج سابق یکی از پرافتخارترین باشگاه های ایران در سطح مسابقات داخلی و بین المللی محسوب می شود. تیم فوتبال استقلال تهران که پیشتر با نام تاج شناخته می شد نقش مهمی در کسب افتخارات باشگاه ایفا کرده است؛ در ادامه توجه شما را به لیست افتخارات و تعداد قهرمانی […]

بتاکاپ – باشگاه استقلال یا تاج سابق یکی از پرافتخارترین باشگاه های ایران در سطح مسابقات داخلی و بین المللی محسوب می شود. تیم فوتبال استقلال تهران که پیشتر با نام تاج شناخته می شد نقش مهمی در کسب افتخارات باشگاه ایفا کرده است؛ در ادامه توجه شما را به لیست افتخارات و تعداد قهرمانی های استقلال از بدو تاسیس تا امروز در ادوار مختلف لیگ برتر جلب می نمائیم.

 

لیست افتخارات و تعداد قهرمانی های استقلال از بدو تاسیس تا امروز

لیست افتخارات و تعداد قهرمانی های استقلال از بدو تاسیس تا امروز

استقلال با ۳۶ قهرمانی رسمی در طول تاریخ خود، پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران است و با ۲ قهرمانی و ۲ نایب‌قهرمانی و دو سومی در جام باشگاه‌های آسیا، پرافتخارترین تیم ایرانی در مسابقات آسیایی و سومین تیم برتر قاره آسیا است.

دو قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا، ۸ قهرمانی در لیگ‌های سراسری فوتبال ایران، ۱ قهرمانی در مسابقات قهرمانی ایران، ۷ قهرمانی در جام حذفی ایران، ۱۳ قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران، ۴ قهرمانی در جام حذفی تهران و ۱ سوپرجام تهران از عناوین رسمی داخلی و بین‌المللی این تیم هستند.

نخستین عنوان قهرمانی این باشگاه با نام دوچرخه‌سواران و در خرداد ۱۳۲۷ به دست آمد، جایی که آن‌ها پیروز جام حذفی تهران ۲۷–۱۳۲۶ شدند. دومین و آخرین قهرمانی این باشگاه در دهه ۱۳۲۰ در سال ۱۳۲۸ و کسب عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های تهران ۱۳۲۸ بود. سپس و در دهه ۱۳۳۰ این تیم جام باشگاه‌های تهران را پنج مرتبه، جام حذفی تهران را سه مرتبه دیگر فتح کرد. در فصل ۳۷–۱۳۳۶ نیز تاج به عنوان نماینده تهران در مسابقات قهرمانی ایران ۱۳۳۶ در اصفهان حاضر شد و با پیروزی بر نمایندگان سایر استان‌ها توانست عنوان قهرمانی را از آن خود از کند. در دهه ۱۳۴۰ این تیم دو بار دیگر نیز موفق به فتح جام باشگاه‌های تهران شد تا از این حیث رکورددار فوتبال تهران شود. از فصل ۱۳۴۹ و برگزاری نخستین دوره مسابقات باشگاهی کشوری تحت عنوان جام منطقه‌ای ۱۳۴۹، تاج نیز به این مسابقات پیوست در نهایت قهرمان نخستین دوره مسابقات سراسری ایران شد. در ابتدای دهه ۱۳۵۰ تاج دو مرتبه دیگر قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد و سپس با شروع برگزاری مسابقات سراسری در ایران همانند جام تخت‌جمشید و جام حذفی، تیم تاج نیز به این مسابقات پیوست و موفق شد فاتح جام تخت‌جمشید ۱۳۵۳ و فاتح جام حذفی ۵۷–۱۳۵۶ ایران شود. این آخری، آخرین عنوان قهرمانی این تیم با نام تاج و آخرین قهرمانی این تیم پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود.

در دهه ۱۳۶۰ به دلیل جنگ ایران و عراق و سیاست‌ها حکومت نوین ایران، مسابقات سراسری برگزار نشدند و استقلال (نام نوین باشگاه بعد از انقلاب ۱۳۵۷) مجدداً در جام باشگاه‌ها و حذفی تهران شرکت کرد و موفق شد سه مرتبه دیگر جام باشگاه‌های تهران را از آن خود کند تا به رکورد سیزده قهرمانی در این مسابقات برسد. از فصل ۶۹–۱۳۶۸ و با پایان جنگ و عوض شدن دیدگاه حکومت وقت نسبت به فوتبال، مسابقات سراسری مجدداً از سر گرفته شدند و استقلال موفق شد تا در خرداد ۱۳۶۹ لیگ قدس را فتح کند تا بعد از انقلاب هم، همچون پیش از انقلاب، نخستین پیروز جام سراسری در ایران باشد.

در دهه ۱۳۷۰ با برگزاری جام آزادگان، استقلال نیز در این مسابقات شرکت کرد و در این دهه موفق شد دو بار این مسابقات را ببرد. دو قهرمانی در جام حذفی ایران و یک قهرمانی در سوپر جام تهران از دیگر عناوین این تیم در این دهه هستند.

در دهه ۱۳۸۰ نحوه برگزاری مسابقات سراسری ایران باز هم دستخوش تغییر شد و لیگ حرفه‌ای ایران جایگزین جام آزادگان شد. استقلال این لیگ را دو مرتبه در دهه ۱۳۸۰ از آن خود کرد، دو قهرمانی در جام حذفی دیگر عنوان‌های قهرمانی این باشگاه در این دهه هستند. با آغاز دهه ۱۳۹۰ استقلال جام حذفی ایران را دو بار و لیگ برتر را یک بار دیگر از آن خود کرد.

استقلال تا به امروز در لیگ قهرمانان آسیا دو عنوان قهرمانی در سال‌های ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ خورشیدی) و ۹۱–۱۹۹۰ میلادی (۷۰–۱۳۶۹ خورشیدی)، دو جایگاه نایب قهرمانی و سه عنوان سومی کسب کرده‌است. همچنین آبی‌های تهرانی ۷ بار به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافته‌اند. استقلال پرافتخارترین تیم ایران در آسیا و سومین تیم پرافتخار تاریخ در قاره آسیا محسوب می‌شود.

قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰
قهرمانی استقلال در جام حذفی ۹۷–۱۳۹۶
قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های تهران ۱۳۷۰
دومین قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰

قاره‌ای (۲)

لیگ قهرمانان آسیا
۲ قهرمانی: ۱۹۷۰، ۹۱–۱۹۹۰ (پرافتخارترین باشگاه ایران)
۲ نایب‌قهرمانی: ۱۹۹۱، ۹۹–۱۹۹۸
۲ مقام سومی: ۱۹۷۱، ۰۲–۲۰۰۱

کشوری (۱۶)

لیگ‌های سراسری شامل: جام منطقه‌ای، لیگ تخت جمشید، لیگ قدس، لیگ آزادگان، لیگ برتر خلیج فارس
۸ قهرمانی: ۱۳۴۹، ۱۳۵۳، ۶۹–۱۳۶۸، ۷۷–۱۳۷۶، ۸۰–۱۳۷۹، ۸۵–۱۳۸۴، ۸۸–۱۳۸۷، ۹۲–۱۳۹۱
۱۰ نایب‌قهرمانی: ۱۳۵۲، ۷۱–۱۳۷۰، ۱۳۷۳، ۷۸–۱۳۷۷، ۷۹–۱۳۷۸، ۸۱–۱۳۸۰، ۸۳–۱۳۸۲، ۹۰–۱۳۸۹، ۹۶–۱۳۹۵، ۹۹–۱۳۹۸ (رکورد)
جام حذفی ایران
۷ قهرمانی: ۵۷–۱۳۵۶، ۷۵–۱۳۷۴، ۷۹–۱۳۷۸، ۸۱–۱۳۸۰، ۸۷–۱۳۸۶، ۹۱–۱۳۹۰، ۹۷–۱۳۹۶ (رکورد)
۵ نایب‌قهرمانی: ۱۳۶۹، ۷۸–۱۳۷۷، ۸۳–۱۳۸۲، ۹۵–۱۳۹۴، ۹۹–۱۳۹۸ (رکورد)
مسابقات سراسری قهرمانی ایران
۱ قهرمانی: ۱۳۳۶

استانی (۱۸)

جام باشگاه‌های تهران
۱۳ قهرمانی: ۱۳۲۸، ۱۳۳۱، ۱۳۳۵، ۱۳۳۶، ۱۳۳۸، ۴۰–۱۳۳۹، ۱۳۴۱، ۴۸–۱۳۴۷، ۵۰–۱۳۴۹، ۱۳۵۱، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۷۰ (رکورد)
۶ نایب‌قهرمانی: ۱۳۲۵، ۱۳۳۰، ۱۳۴۸، ۱۳۶۱، ۱۳۶۸، ۱۳۶۹
جام حذفی تهران
۴ قهرمانی: ۲۷–۱۳۲۶، ۱۳۳۰، ۳۸–۱۳۳۷، ۳۹–۱۳۳۸
۳ نایب‌قهرمانی: ۱۳۲۵، ۳۷–۱۳۳۶، ۱۳۴۹

سوپر جام تهران
۱ قهرمانی: 1373

منبع
ویکی پدیا

دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
 • Sinister 7 فوریه 2022 / 12:50 ب.ظ

  استقلال تو لیگ قهرمانان اسیا قهرمانی و یا حتی نایب قهرمانی نداره اونی که شما میگید لیگ اسیا یا لیگ قدیمی اسیا هست

  • ویلت 7 فوریه 2022 / 3:18 ب.ظ

   داداش یه چیز بگو خودت خنده ت نگیره حداقل . الان عناوین و قهرمانیای رئال مادرید و تیمای اروپایی هم با فرمت قدیمی یعنی جام باشگاه های اروپا در نظر گرفته میشه . این چرندیات چیه میگید قدیمی و جدید ؟ مثه اینه که الان که اسم لیگ ایران شده لیگ برتر بگیم قهرمانیای لیگ آزادگان قبول نیست. قبلاً بالاترین سطح فوتبال توی ایران با نام لیگ ازادگان برگزار میشد الان شده اسمش لیگ برتر . فرقی میکنه از نظر شما ؟

  • مهرداد استقلالی 16 مه 2022 / 10:28 ب.ظ

   چشم کورتو باز کن عوضی.اگه شما می‌تونستید تو همون لیگ قدیمی یا ۴ تا تیمی که بودند شما میومدین قهرمان میشدید حیوون لنگی🤣🤣🤣🤣

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید