کد خبر:4988
پ

6 عامل ریزش سنگین بازار بورس | از عرضه سهام عدالت تا وعده پوشالی روحانی

این روزها بسیاری از سهامداران تازه وارد بورس که چنین شرایط تلخی را در مورد قیمت سهام خود تجربه نکرده بودند از خود می پرسند علت این ریزش سنگین در بازار بورس چیست و چرا حمایتی برای متعادل سازی بازار از سوی نهادهای ذی ربط و بازارگردان اصلی بورس یعنی دولت صورت نمی گیرد. در […]

این روزها بسیاری از سهامداران تازه وارد بورس که چنین شرایط تلخی را در مورد قیمت سهام خود تجربه نکرده بودند از خود می پرسند علت این ریزش سنگین در بازار بورس چیست و چرا حمایتی برای متعادل سازی بازار از سوی نهادهای ذی ربط و بازارگردان اصلی بورس یعنی دولت صورت نمی گیرد. در ادامه به دلایل و علل ریزش سنگین بورس تهران می پردازیم با ما در بخش اخبار اقتادی بتاکاپ همراه باشید.

 

6 عامل ریزش سنگین بازار بورس | از عرضه سهام عدالت تا وعده پوشالی روحانی

6 عامل ریزش سنگین بازار بورس | از عرضه سهام عدالت تا وعده پوشالی روحانی

عرضه سنگین سهام عدالت در بدترین موقع

یکی از مهمترین دلایل ریزش اخیر بورس که البته قابل پیش بینی هم بود، عرضه یکباره سهام عدالت توسط بانک ها و کارگزاری ها بود. حسن روحانی و مسئولین ذی ربط که پیشتر با وعده اینکه عرضه سهام عدالت هیچ تاثیر منفی بر بازار بورس نخواهد گذاشت، بسیاری از سهامداران تازه وارد را به ورود سرمایه خود به بورس دلگرم کردند اما این وعده نیز مثل بسیاری از وعده های حسن روحانی دروغین از آب در آمد و تیم اقتصادی او نتوانستند مدیریت درستی برای متعادل سازی بازار و حفظ اعتماد مردم در خصوص ورود سرمایه شان به بازار بورس اعمال نمایند و خروجی تصمیم اشتباه دولت در فروش یکباره سهام عدالت نیز منجر به شکل گیری دومینویی از وحشت و ترس در بین سهامداران شده است چرا که اکنون بازار از تحلیل خارج شده و تنها جو روانی است که حرف اول و آخر را در آن می زند.

مطالبه بسیاری از سهامداران اکنون از دولت و مسئولین سازمان بورس این است که چرا این عرضه ها در زمانی که بازار غرق در صف خرید بود انجام نشد تا از جو هیجانی مثبت بازار نیز کاسته شود؟

 

نقش گشایش اقتصادی و دارای دوم

دولت که با تصمیمات خلق الساعه خود در خصوص گشایش اقتصادی و عدم عرضه صندوق دارای دوم به بورس شوک منفی بزرگی به بازار بورس وارد کرد، همچنان بی میل به ورود به کنترل بازار و متعادل سازی جو روانی منفی به وجود آمده در آن است و صف های فروش دستوری نمادهای شاخص ساز بزرگ که البته پس از رشد شگفت انگیز، نیاز به اصلاح قیمتی داشتند، تر و خشک را با هم سوزانده به طوری که با مخابره بهترین اخبار برای برخی نمادها، همچنان شاهد فشار عرضه در آنها هستیم که این موضوع با طمع حقوقی های آن نمادها برای خرید سهام از حقیقی های تازه وارد و ناشی همراه شده و آنها نیز به خیال خرید در قیمت پائینتر، این روزها به قرمزتر شدن بازار سرعت بخشیده اند.

 

وقتی بازارگردان خواب است

بازارگردان یا مدیریت بورس در بازار بورس ایران به معنای واقعی کلمه دقیقا معادل کشک است چرا که او در روزهایی که همگان در خصوص بالا رفتن بی رویه و خارج از تحلیل قیمت بسیاری از نمادها هشدار می گرفت، بی تفاوت از کنار افزایش قیمت غیرمتعارف بسیاری از نمادها از کنار آنها عبور کرد و اکنون نیز با بی تفاوتی محض تنها نظاره گر افت قیمتی شدید نمادهاست. سوال اساسی امروز این است که چرا بازارگردان باید به برخی سفته بازارن این اجازه را بدهد تا با خریدهای گروهی، باعث افزایش بی رویه قیمت برخی سهم ها شود تا امروز کلیت بازار به خاطر اصلاح قیمتی آن نمادها، بسوزد؟

 

مردم در صف فروش برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری

یکی از دلایل بزرگ در تشدید فشار فروش در بازار بورس نیز هیجان منفی نزد سهامدارانی است که اقدام به خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری کرده بودند و این صندوق ها ناچار به تبعیت از دستور کارفرمایان خود یا همان مشتریانشان هستند و با سود یا زیان، دست به فروش نمادهای مختلف در پورتفوی خود می زنند.

 

حماقت مسئولین در صدور کد بورسی بدون امتحان

متاسفانه سازمان بورس بدون هیچ ساز و کار و مقررات خاصی، صدور کد بورسی و ورود مستقیم افراد حقیقی به بورس را تسهیل کرده و نتیجه این اتفاق، بی سوادی محض بسیاری از سهامداران تازه وارد به بورس است که تنها با تحلیل سایتها و کانالهای تلگرامی اقدام به خرید یا فروش می کنند و در واقع برده دیگران هستند و درر این شرایط نیز به واسطه وحشت مضاعفی که بر آنها مستولی شده، بدون آنکه بدانند چه سهمی خریده اند، به سادگی آن را با ضرر می فروشند و بر شدت عرضه ها می افزایند. این حرکت مسئولین در واقع فرهنگ نوسانگیری به جای سهامداری را نزد سهامداران تازه وارد تقویت کرده و آنها با این نیت اکنون در سمت فروش قرار دارند تا با رسیدن به پایان اصلاح بازارف مجدد در سمت خرید ظاهر شوند و بار دیگر به امید حرکت شارپی دیگر در بازار، چشم به سودهای بادآورده چند ماه اخیر دارند که این اتفاق، منجر به ایجاد تورم سنگین در بخش های دیگر اقتصاد شده است.

 

دولت عامل ریزش دستوری بازار بورس

در نهایت نیز برخی دولت را عامل پشت پرده این ریزش سنگین می داند که به تکرار اتفاقات سال 92، سعی در کنترل نقدینگی و تورم از راه ذوب کردن سرمایه مردم در بورس را دارد. حسن روحانی با وعده های شیرین ابتدا سرمایه های پنهان مردم را به بورس کشاند و اکنون با خیال راحت مشغول ذوب کردن اژدهای نقدینگی در سطح جامعه است و هدف از اینکار اولاً درآمدزایی برای دولت از طریق نوسانگیری از قیمت سهام در بورس و دوماً کنترل تورم عنوان می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید