کد خبر:46554
پ

3 داور مطرح انگلیسی: خطای حامدی فر روی زاهدی کارت زرد هم نداشت چه برسد به قرمز

با توجه به جوسازی باشگاه پرسپولیس علیه کوبل داوری دربی 102 و جار و جنجال زیاد در خصوص صحنه خطای حامدی فر روی شهاب زاهدی که به زعم آنها بازیکن استقلال می بایست اخراج می شد، اما مشابه همین صحنه در هفته گذشته لیگ برتر انگلیس اتفاق افتاد که داور وسط و دو داور در […]

با توجه به جوسازی باشگاه پرسپولیس علیه کوبل داوری دربی 102 و جار و جنجال زیاد در خصوص صحنه خطای حامدی فر روی شهاب زاهدی که به زعم آنها بازیکن استقلال می بایست اخراج می شد، اما مشابه همین صحنه در هفته گذشته لیگ برتر انگلیس اتفاق افتاد که داور وسط و دو داور در اتاق VAR حتی به کارت زرد هم اعتقاد نداشتند چه برسد به اخراج مستقیم.

 

3 داور مطرح انگلیسی: خطای حامدی فر روی زاهدی کارت زرد هم نداشت چه برسد به قرمز

بر طبق قانون جدید داوری در چنین صحنه هایی تنها وقتی کارت قرمز مستقیم به بازیکن خاطی داده می شود که چند مولفه شدت خطا، عمد بودن، وستون شدن پای تکیه گاه برای اعمال فشار بیشتر که منجر به آسیب دیدگی شدید بازیکن می شود مورد بررسی قرار بگیرد.

جالب است بدانید در بازی هفته گذشته منچسترسیتی مقابل لوتون در دقیقه 70، جاش بران بازیکن استرالیایی لوتون با حرکتی مشابه حامدی فر، فیل فودن را سرنگون کرد که داور مسابقه اعتقادی به دادن کارت زرد یا قرمز نداشت و تنها یک خطای معمولی اعلام کرد. پس از این اتفاق، داوران اتاق VAR برای چک مجدد صحنه، داور را فرا خواندند که با بازبینی صحنه احتمال اخراج مستقیم را بررسی کند که با بازبینی صحنه نیز رای داور تغییر نکرد و جاش براون بدون دریافت حتی یک کارت زرد بابت این حرکت، به کارش در زمین ادامه داد چرا که به طور واضحی پای تکیه گاه او به طور کامل بر روی زمین نبوده که فشار بیش از حد به مچ فیل فودن وارد کند و تنها یک برخورد ساده فوتبالی اتفاق افتاده بود.

پس از بازبینی صحنه خطای جاش بران روی فیل فودن حتی یک کارت زرد هم به جاش براون داده نشد.

در صحنه خطای حامدی فر بر روی شهاب زاهدی نیز باشگاه پرسپولیس با تقطیع عکس اصلی تنها به ضربه حامدی فر روی پای زاهدی تمرکز کرده و حال اینکه اگر صحنه را یکبار دیگر ببینیم در فریم فیکس لحظه ضربه مشخص است که خود حامدی فر هم در شرایط نامتعادل قرار دارد و اصلا نمی توانسته به پای زاهدی ضربه با فشار بالا وارد کند وانگهی این ضربه با کنار استوک وارد شده و نه با کف پا و میخ های (studs) استوک حامدی فر که همین مسئله به کلی موضوع کارت زرد یا قرمز احتمالی را منتفی می کند.

تصویری که به خوبی نشان می دهد خود حامدی فر در وضعیت نامتعادل در حال افتادن روی شهاب زاهدی است و ضربه او با کنار استوک و نه کف استوک به پای زاهدی برخورد کرده است و تصمیم داور در این صحنه کاملاً درست بوده است.

فیلم صحنه خطای بازیکن لوتون بر روی فیل فودن

بر هم خوردن تعادل حامدی فر پس از این برخورد در عکس زیر مشخص است.

آنچه در ادامه می بینید تصاویری از موارد مشابه بازیکنان پرسپولیس در بازی های قبلی این تیم است که در مورد خطای وحید امیری بر روی مهدی قایدی داور اصلاً خطای نگرفت و این در حالی بود که این یک خطای واضح و پنالتی بود اما با توجه به اینکه شدت زیادی در حرکت دیده نشده و تنها مانع از حرکت بازیکن آبی شد، بدون کارت زرد و تنها اعلام یک ضربه پنالتی بهترین تصمیم ممکن برای این اتفاق بود.

در تصویر بعدی هم حرکت بسیار خشن میلاد سرلک که تمام مولفه های کارت قرمز مستقیم را داشت، اما با بی توجهی داور بدون کارت قرمز این بازی دنبال شد.

به طور واضحی بازیکن ذوب پای تکیه گاهش را ستون کرده و در جائی که توپ حضور ندارد با کف استوک، مچ پای سعید مهری را هدف قرار داده که این اتفاق در مقابل چشم داور مسابقه رخ داد اما منجر به تصمیم اشتباه شد.

نکته جالب اینکه چند هفته پیش در بازی استقلال و ذوب آهن نیز چنین صحنه ای رخ داد اما داور مسابقه به جای اخراج بازیکن ذوب آهن به او کارت زرد نشان داد.

 

در پایان یادآور می شویم پرسپولیس مقابل صنعت نفت ده نفره در ورزشگاه آزادی با تساوی 2-2 متوقف شد و گل دوم صنعت نفت در شرایطی به ثمر رسید که این تیم ده نفره بود. پس حتی به فرض اخراج حامدی فر نمی توان پیروزی این تیم را در دربی قطع می دانستیم چرا که در دربی های گذشته همین تیم پرسپولیس با اینکه 10 نفره بود، در ده دقیقه توانست 3 گل به استقلال بزند و مانور بیش از حد باشگاه پرسپولس بر روی این صحنه، جای تامل و تعجب دارد.

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • کوروش 16 دسامبر 2023 / 1:29 ب.ظ

    هوچی گری تو ذات این جماعت ابله

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید