کد خبر:20630
پ

1 دلیل ویژه که سرمربی پرسپولیس را گران ترین مربی لیگ کرده است

یحیی گل محمدی با مجموع 16 میلیارد تومان (بابت رضایتنامه و دو فصل) در حال حاضر گران ترین مربی لیگ برتر ایران محسوب می شود اما شاید بد نباشد بدانید او به حق این مبلغ را دریافت می کند و به نوعی گواردیولای وطنی محسوب می شود. در ادامه به دلیل ویژه ای که یحیی […]

یحیی گل محمدی با مجموع 16 میلیارد تومان (بابت رضایتنامه و دو فصل) در حال حاضر گران ترین مربی لیگ برتر ایران محسوب می شود اما شاید بد نباشد بدانید او به حق این مبلغ را دریافت می کند و به نوعی گواردیولای وطنی محسوب می شود. در ادامه به دلیل ویژه ای که یحیی را از سایر مربیان ایرانی لیگ متمایز کرده می پردازیم.

 

1 دلیل ویژه که سرمربی پرسپولیس را گران ترین مربی لیگ کرده است

1 دلیل ویژه که سرمربی پرسپولیس را گران ترین مربی لیگ کرده است

گل محمدی که علاقه ویژه ای به سبک مربیگری گواردیولا دارد و در جریان بازی نیز به سبک او زانو میزند و از زاویه ای متفاوت مثل گواردیولا بازی را تماشا می کند؛ یک روان شناس و آنالیزور خوب است. او که از یک دستیار مجرب و با دانش به نام حمید مطهری در کادر فنی پرسپولیس استفاده می کند به خوبی علم فوتبال را می داند.

 

در حالی که به نظر می رسید پس از شکست در ینال آسیا و 5 تساوی پیاپی در لیگ برتر، دوران پرسپولیس و یحیی گل محمدی به پایان رسیده است اما او و کادر فنی قوی اش که از انالیزورهای قدرتمندی استفاده می کنند توانستند در اوج کمبود بازیکن در پرسپولیس و محرومیت آل کثیر و مصدومیت کنعانی زادگان و نبود بازیکن تخصصی در پست مهاجم هدف، با چند تغییر تاکتیکی، تیمی بسازند که به صورت سریالی نه تنها می برد بلکه حالا چشم نواز هم بازی می کند و موقعیت های گل زیادی در جریان بازی خلق می کند.

 

در واقع وجه تمایز یحیی و کادر فنی پرسپولیس با سایر مربیان لیگ برتر در این است که او نه تنها آنالیز قبل بازی را به خوبی بلد است بلکه در جریان بازی نیز به سرعت با توجه به تاکتیک حریف قادر است سبک بازی پرسپولیس را عوض کند و نتیجه دلخواه خود را در پایان بازی به دست بیاورد.

همانطور که در آنالیز تاکتیک پرسپولیس گفتیم، این تیم جزو معدود تیم هایی در لیگ برتر است که هنر استفاده از ضربات شروع مجدد و کرنرها را به خوبی بلد است و از هیچ فرصتی در جریان بازی نمی گذرد که این اتفاق به واسطه تمرینات تاکتیکی خاصی است که یحیی و کادرش با بازیکنان کار می کنند.

 

گل محمدی خصیصه منحصر به فردی دارد که هیچ یک از مربیان ایرانی ندارند. او به خوبی می تواند نقاط ضعف تیم خود را در سریعترین زمان ممکن شناسایی کند و به سرعت با ترمیم آن، ،از بحران ها یک فرصت و موفقیت بسازد. این در حالی است که بسیاری از مربیان ایرانی در لیگ برتر تنها به 1 یا نهایتاً 2 تاکتیک اصلی در فوتبال آشنایی دارند و آن هم به طور ناقص به بازیکنان انتقال می دهند اما شرح وظایفی که گل محمدی به بازیکنانش می دهد درست مثل مربیان حرفه ای فوتبال دنیا است و این موضوع از سبک ضربه زدن به توپ و استقرار بازیکنان این تیم در بازیها مشخص است.

او نه تنها در جریان بازی پلن B در اختیار دارد بلکه در مواقعی حتی پلن C نیز در اختیار دارد. حتماً به یاد دارید که پس از بازی پرسپولیس و ذوب آهن که در نیمه دوم برای پرسپولیس به جهنم تبدیل شد، بسیاری از تیمها پس از آن توانستند این تیم را تحت فشار قرار دهند و یحیی به مرور متوجه اشتباه تاکتیکی خود در 4 بازی مذکور شد و خیلی سریع با تغییر تاکتیکی به موقع،، روند نتیجه گیری تیمش را عوض کرد.

اگر ارزش او در مارکت مربیان نزدیک به 1 میلیون دلار است، این اتفاق تصادفی رخ نداده چرا که او مربی ارزشمندی محسوب می شود.

 

پی نوشت: پیشتر نیز یحیی و کادرش توانایی های خود در سازگار کردن سریع بازیکنان با تیم را نشان داده بودند و با تیمی که 7 بازیکن جدید به آن اضافه شده بود توانست تا ینال لیگ قهرمانان آسیا پیشروی کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید