کد خبر:2239
پ

چطور از سامانه استحقاق، استعلام اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی بگیریم؟

مصطفی سالاری مدیرعامل تامین اجتماعی با اعلام اینکه سامانه استحقاق از اول خرداد، جایگزین دفترچه تامین احتماعی می شود و پس از این نیازی به تمدید اعتبار دفترچه های فیزیکی تامین اجتماعی نیست، سوالات زیادی را برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در خصوص نحوه کارکرد با سامانه استحقاق به وجود آورد.   سالاری در این […]

مصطفی سالاری مدیرعامل تامین اجتماعی با اعلام اینکه سامانه استحقاق از اول خرداد، جایگزین دفترچه تامین احتماعی می شود و پس از این نیازی به تمدید اعتبار دفترچه های فیزیکی تامین اجتماعی نیست، سوالات زیادی را برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در خصوص نحوه کارکرد با سامانه استحقاق به وجود آورد.

 

سالاری در این زمینه گفت:

 

به منظور تسهیل در ارائه خدمات به مستمری بگیران و افراد تحت تکفل آنها، و همچنین کاهش مراجعات به شعب کارگزاریها پس از این به جای درج اعتبار در دفترچه بیمه شدگان، از روشهای غیرحضوری برای استعلام اعتبار دفترچه آنها استفاده خواهد شد.

 

چطور از سامانه استحقاق، استعلام اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی بگیریم؟

 

در این راستا بررسی و کنترل استحقاق درمان بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و افراد تحت تکفل آنان ضمن رعایت اصول و قواعد بیمه‌ای در بخش سرپایی در کلیه مراکز درمانی اعم از ملکی، غیرملکی طرف قرارداد و پزشکان، با استفاده از یکی از روش‌های جایگزین شامل ؛USSD ، Mobile App ، SMS و نرم افزارهای تحت وب medical.tamin.ir وdarman.tamin.ir انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است فرآیند اخذ استحقاق درمان در بخش بستری ضمن رعایت اصول و قواعد رفع همپوشانی‌های درمانی سازمان‌های بیمه گر پایه کماکان به قوت خود باقی است.

سامانه‌های ۴ گانه استعلام استحقاق درمان به نحوی طراحی شده است که در صورت استعلام از سوی مراکز درمانی طرف قرارداد اعم از پزشکان، بیمارستانها و مراکز پاراکلینیک دارا بودن یا دارانبودن استحقاق درمان را در تاریخ استعلام اعلام کرده و کدرهگیری نیز برای آنان صادر می‌کند.

در این سامانه برای شخص بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی امکان آگاهی از تاریخ استحقاق درمان نیز پیش‌بینی شده است و در صورت استعلام شخص بیمه شده، تاریخ اتمام استحقاق درمان نیز به وی اعلام می‌شود.

همه مراکز درمانی طرف قرارداد اعم از؛ پزشکان، داروخانه‌ها، مراکز پاراکلینیک، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها موظف به کنترل استحقاق درمان از یکی از روش‌های ذکر شده در بند ” ۱” می‌باشند. ضمناً فرآیند اخذ استحقاق درمان در بخش بستری ضمن رعایت اصول و قواعد رفع همپوشانی‌های درمانی سازمان‌های بیمه‌گر پایه، کماکان به قوت خود باقی است.

در صورتی‌که بیمه شده و مستمری‌بگیر به هر دلیل به وضعیت استحقاق درمان خود معترض باشد می‌تواند از طریق تماس با سامانه “۱۴۲۰” سازمان‎ تأمین‌اجتماعی نسبت به پیگیری موضوع اقدام کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، در صورتی‌که فرزندان ذکور بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران (۱۹ سال تمام) به دلیل عدم ارائه گواهی تحصیلی معتبر دانشگاهی و همچنین فرزندان اناث آنان به جهت عدم ارائه اصل شناسنامه، در سرویس استحقاق درمان “فاقد حمایت درمانی” باشند، تا زمان برقراری تعامل الکترونیکی با پایگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ارائه خدمات درمانی جهت این دسته از فرزندان مطابق ضوابط و روال جاری انجام خواهد شد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید