کد خبر:2467
پ

هشدار جدی رئیس کل بانک مرکزی به خریداران دلار و ارز

عبدالناصر همتی با حضور در خبر ساعت 21 به بیان چرایی افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر پرداخت و اظهار داشت: افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر 3 دلیل اصلی دارد که عبارت است از تشدید تحریم‌ها، شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین که در نهایت منجر به اختلال در […]

عبدالناصر همتی با حضور در خبر ساعت 21 به بیان چرایی افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر پرداخت و اظهار داشت: افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر 3 دلیل اصلی دارد که عبارت است از تشدید تحریم‌ها، شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین که در نهایت منجر به اختلال در صادرات و ورود ارز به کشور شد.

وی با تأکید بر اینکه “دلیل افزایش قیمت ارز به این دلیل نیست که اسکناس نداریم”، گفت: ذخایر اسکناس در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است؛ ولی آنچه الآن در بازار اثر گذاشته، حواله است؛ حواله‌هایی که در سامانه نیما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی البته این را گفت که مشکل درحال رفع است چراکه صادرات شکل گرفته و مرزهای کشورهای همسایه درحال گشایش است و تصریح کرد: گزارش‌های خوبی در این خصوص داریم که نشان می‌دهد ارزهای صادراتی درحال برگشت است و صادرات غیرنفتی درحال رونق گرفتن است.

* ارزهای صادراتی درحال برگشت به کشور است/ هنوز 20میلیارد دلار ارز صادراتی برنگشته است

همتی با بیان اینکه هنوز 20 میلیارد دلار ارز صادرکنندگان از 98 برنگشته است،‌ افزود:‌ البته صادرکنندگان تا پایان تیر ماه فرصت دارند و طبق گزارش‌هایی که داریم تا چند هفته دیگر علاوه بر ارزهای سال 98، ارزهای ماه‌های نخست 99 نیز برمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه بازار ارز الآن حالت طبیعی ندارد، گفت: بانک مرکزی دنبال جریان پیدا کردن تولید،‌ صادرات و واردات است و می‌خواهد بازار جریان خود را داشته باشد؛ البته ما نمی‌خواهیم در بازار دخالت کنیم؛ هرچند این نوسان طبیعی نیست و به‌خاطر شرایط خاص کشورمان است.

همتی در ادامه گفت: با افتخار می‌گویم مسئول بانک مرکزی کشوری هستیم که در دو سال گذشته با بدترین شرایط و شدیدترین فشارها مقاومت کرده‌ایم؛ استقلال هزینه دارد و به‌زودی نتیجه این مقاومت را خواهیم دید.

* تورم 99 نباید بیشتر از 24درصد باشد/ نرخ ارز به‌زودی اصلاح می‌شود

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نرخ‌های فعلی در بازار ارز طبیعی نیست و حاصل شایعاتی درباره تورم چنددرصدی است که باعث تشدید نوسانات شده است، تصریح کرد‌: به‌نظر ما با همین نفت 30دلاری و وضعیت موجود صادرات و نقدینگی، در سال جاری تورم نباید بیشتر از 24 درصد باشد و هدف‌گذاری بانک مرکزی برای سال جاری تورم 22درصدی است.

وی گفت: نقدینگی را کنترل کرده و تورم را نیز هدفگذاری خواهیم کرد؛ پیش‌بینی ما این است که انتظارات تورمی کاسته می‌شود و تعادل در بازارها ایجاد خواهد شد.

همتی از تلاش‌هایی برای افزایش نرخ ارز سخن گفت و ادامه داد: تلاش کرده بودند نرخ را بالاتر ببرند ولی الآن کمی ثبات شده و به‌زودی تعدیل خواهد شد. روند فعلی بازار ارز اصلاح خواهد شد و در روزهای آینده شاهد بهبود وضعیت بازار خواهیم بود.

* دلار بخریم یا نه؟/ همتی: معمولاً به این سؤال جواب نمی‌دهم که شرمنده کسی نشوم

وی گفت: در همین ایام البته 2.8 میلیارد عرضه برای واردکنندگان داشتیم که 1.8 میلیارد در نیما بود و یک میلیارد هم مستقیم از صادرکنندگان دریافت کرده بودند.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه به سؤالی مبنی بر “پاسخ شما به سؤال نزدیکان و بستگان مبنی بر اینکه «دلار بخریم یا خیر؟» چیست؟” گفت: من همیشه گفتم نرخ ارز باید نرخ طبیعی بازار باشد؛ به همه گفتم “هر جا می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، مختارید ولی روی ارز سرمایه‌گذاری نکنید و اگر هم کردید باید ریسک آن را بپذیرید.”، به این سؤال معمولاً جواب نمی‌دهم که فردا شرمنده‌شان نشوم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید