کد خبر:32918
پ

نقد بر حضور علیرضا فغانی در سیستم داوری ایران | داور دوره گرد نداشتیم که پیدا کردیم!

در اتفاقی عجیب، علیرضا فغانی که چند وقتی هست در استرالیا قضاوت می کند، شب گذشته داور بازی استقلال و نساجی شد و عجیب تر اینکه او با دو اشتباه تاثیرگذار در بازی، قضاوت ضعیفی را از خود به نمایش گذاشت.   نقد بر حضور علیرضا فغانی در سیستم داوری ایران | داور دوره گرد […]

در اتفاقی عجیب، علیرضا فغانی که چند وقتی هست در استرالیا قضاوت می کند، شب گذشته داور بازی استقلال و نساجی شد و عجیب تر اینکه او با دو اشتباه تاثیرگذار در بازی، قضاوت ضعیفی را از خود به نمایش گذاشت.

 

نقد بر حضور علیرضا فغانی در سیستم داوری ایران | داور دوره گرد نداشتیم که پیدا کردیم!

نقد بر حضور علیرضا فغانی در سیستم داوری ایران | داور دوره گرد نداشتیم که پیدا کردیم!

هنوز مشخص نیست چرا کمیته داوران که از دوستان فغانی نیز محسوب می وشند، به داوری که در خارج از مرزهای ایران داوری می کند به صورت گزینشی و افتخاری قضاوت داده است که او اینگونه با زیر پا گذاشتن قوانین مرسوم در دنیای داوری، در برنامه زنده تلویزیونی حاضر شود و در خصوص صحنه های مختلف بازی صحبت کند و خیلی راحت جمدان خود را ببندد و عازم کشوری دیگر برای قضاوت شود.

 

فغانی که از قدیم الایام با فرهاد مجیدی مشکل داشت در بازی شب گذشته نیز با دو اشتباه تاثیرگذار در بازی (البته خود او قبول نداشت) در نتیجه نهایی اثر گذار بود. او ابتدا با اشتباه اولش در عدم اعلام پنالتی به سود استقلال در برخورد توپ به دست بازیکن نساجی، استقلال را از یک پنالتی محروم کرد (مشابه همین صحنه در بازی ایران و سوریه رخ داد و داور اعلام پنالتی کرد) و سپس با نشان ندادن کارت زرد دوم به محمد دانشگر و اخراج وی از زمین، سعی در جبران اشتباه اول خود داشت تا مثلاً اشتباهات داوری را بالانس کرد هباشد و هیچ تیمی نسبت به آن معترض نشود.

 

هر چه که هست، نگاه از بالا به پائین فغانی به فوتبال ایران زیبنده فدراسیون فوتبال و کمیته داوران نیست و استفاده از او آن هم به این صورت که شبیه به داوران دوره گرد است، اعتبار فوتبال ایران را زیر سوال می برد.

بر هیچکس پوشیده نیست که فغانی برای قضاوت در جام جهانی 2022 تلاش زیادی دارد تا بیشتر دیده شود و از هر فرصتی برای دیده شدن استفاده می کند اما فردی که تصمیم خود برای مهاجرت به استرالیا را گرفته می بایست تبعات این تصمیم را نیز بپذیرد و دادن قضاوت به چنین فردی، خیانت به سیستم داوری کشور محسوب می شود.

 

فغانی که دچار خودشیفتگی خاصی از قضاوت در دیدارهایی شده که بازیکنان مشهور جهان در آن حضور داشته اند، تصور می کند با پرخاش و لحن بد در بازی ها به او لقب قاطع می دهند و این در حالی است که بارها اشتباهات تاثیرگذار او در بازیهای لیگ برتر وجود داشته اما به واسطه همان سیستم فاسد در فدراسیون فوتبال وقت بر روی آن سرپوش گذاشته شد و او امروز به واسطه همان سرپوش ها به جایگاه فعلی رسیده است.

 

پی نوشت: علیرضا فغانی پیشتر کارمند باشگاه پرسپولیس بود و در دانشگاه این باشگاه در زمان رویانیان تدریس میکرد و در چند مصاحبه نیز از علائق رنگی خود صحبت به میان آورده بود و مشخص نیست با این سابقه چطور کمیته داوران این داور را برای مسابقه روز گذشته استقلال و نساجی انتخاب کرد!

دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • ali 21 نوامبر 2021 / 4:14 ق.ظ

  احسنت تحلیل کاملا درست است وداوری دادن به فغانی توهین به داوران دیگرکشوراست

 • کوروش 20 نوامبر 2021 / 12:59 ب.ظ

  دقیقاً تحلیل درستی کردید بخاطر نگرفتن پنالتی کارت زرد دوم نداد و دانشگرم اخراج نکرد ولی 1- این صحنه دقیقه 87 بود و اگه با گرفتن پنالتی بازی 1 هیچ میشد تو 7 8 دقیقه مانده نساجی نمیتونست گل و بزنه پس در هر حال کارمند باشگاه لنگ به ضرر استقلال گرفته 2- فرقی نمیکنه کدوم فاسدی داور باشه اگه این لنگی هم نمیزاشتن اون یکیا بدتر از این هستن هفته قبل مگه درست گرفتن ، فساد از خود فدراسیونه حتی با آوردن وار هم درست نمیشه چون از همین داورا میزارن تو اتاق وار که صحنه ها رو چک کنن 3- این بی شرفا حق تیمو بخورن ، کارشناسان داوری هم ماله بکشن همین صحنه برا تیم ملی پنالتی بوده الان نیست !!!

 • رضا 20 نوامبر 2021 / 12:16 ب.ظ

  آقای ملکی دقت کنید تا دقیقه ۳۵ به ۲ مدافع استقلال بی جهت و سختگیرانه کارت داد که بالاخره اخراجشون کنه. اخطار اول دانشگر بخصوص الکی بود. میخواست تیم رو ترسو و زمین‌گیر کنه. آیا جریت داشت به خلیل زاده و حسینی در لنگ این اخطارها را بده؟

  • ماتیکی 20 نوامبر 2021 / 12:50 ب.ظ

   اومده بود بازی رو برای نساجی در بیاره اونور داور بازی لنگ و مس قشنگ بازی رو براشون در آورد . قرار بود از این هفته استقلال بره توی بحران با باخت مقابل نساجی و پرسپولیس برگرده صدر با پیروزی مقابل مس که نقشه هاشون نگرفت. تا ببینیم بعداً چه میکنن . مگه میشه اخه یه داور به درد نخور رو که مدام علیه استقلال سوت میزنه رو برای یک بازی بگن تو بیا دقیقا بازی استقلال رو سوت بزن ؟ خب همه میدونن این لنگیه . میذاشتید بازی پرسپولیس خیال خودتونو راحت میکردید از نتیجه اون بازی . حداقلش خطای منجر به گل مس رو نمیگرفت براشون و گل نمیزدن و بازی رو میبردید ولی یه داور با شرف میذاشتید برای استقلال نساجی که اینطوری نکنه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید