کد خبر:32932
پ

مدارک و شرایط مورد نیاز برای کسب مدرک مربیگری در فوتبال

بیشتر افرادی که علاقه‌مند به اخذ مدرک مربیگری در فوتبال هستند نمی دانند که باید از کجا شروع کنند و بری شرکت در کلاسهای مربیگری چه مدارک و شرایطی مورد نیاز است، در این مطلب قصد داریم تا شما را با مدارک و شرایط مورد نیاز برای کسب مدرک مربیگری در فوتبال آشنا کنیم.   […]

بیشتر افرادی که علاقه‌مند به اخذ مدرک مربیگری در فوتبال هستند نمی دانند که باید از کجا شروع کنند و بری شرکت در کلاسهای مربیگری چه مدارک و شرایطی مورد نیاز است، در این مطلب قصد داریم تا شما را با مدارک و شرایط مورد نیاز برای کسب مدرک مربیگری در فوتبال آشنا کنیم.

 

مدارک و شرایط مورد نیاز برای کسب مدرک مربیگری در فوتبال

بر اساس آیین نامه جدید کمیته آموزش فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در سال 98 که به تمامی هیأت‌های فوتبال در مراکز استان‌ها نیز ارسال شده است، دوره های مربیگری فوتبال در ایران به ترتیب عبارتند از:

1)    دوره مربیگری درجه 3 یا C ایران
2)    دوره مربیگری درجه B ایران
3)    دوره مربیگری درجه B آسیا
4)    دوره مربیگری درجه A آسیا

هزینه و شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره مربیگری درجه 3 ایران

افراد علاقه مند به مربیگری فوتبال، باید کار خود را با شروع در کلاسهای درجه 3 ایران شروع کنند. شرایط مورد نیاز برای شرکت در این کلاسها معمولاً داشتن حداقل سن 20 سال و حداکثر 35 سال، داشتن آمادگی جسمی مناسب، نداشتن سوء پیشینه، داشتن حداقل مدرک دیپلم و همچنین دریافت معرفی نامه از هیئت فوتبال شهرستان مربوطه می باشد، البته فدراسیون فوتبال در حدود دو سال است که تأکید می‌کند افراد برای شرکت در این دوره باید یا سابقه بازی حداقل در سطح استان را داشته باشند و یا مدرک تحصیلی آنها مرتبط با ورزش و تربیت بدنی باشد که در مورد این مسئله سخت گیری نمی شود و الزامی نشده است. مدارک مورد نیاز برای این دوره شامل اسکن کارت ملی، اسکن آخرین مدرک تحصیلی، اسکن کارت پایان خدمت و عکس می‌شوند. مدت این دوره بین 6 تا 8 روز متغیر و هزینه شرکت در این دوره معمولاً بین هشتصد هزارتومان تا یک میلیون و سیصد هزار تومان متغیر می‌باشد.

هزینه و شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره مربیگری درجه B ایران

افرادی که موفق به شرکت در دوره‌های مربیگری درجه 3 می‌شوند و مدرک این دوره را کسب می‌کنند می‌توانند پس از دوسال از اخذ مدرک و یا پس از یکسال در صورت داشتن توصیه نامه از مربی دوره درجه 3 خود، در کلاسهای مربیگری درجه B ایران شرکت کنند. مدارک نیز همان مدارک شناسایی مورد نیاز معمول  به همراه مدرک مربیگری درجه سه می‌باشد. مدت این دوره در حدود هفت روز و هزینه شرکت در این دوره در سال 98 در حدود دو میلیون تومان است.

هزینه و شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره مربیگری درجه B آسیا

افرادی که مایل به شرکت در این دوره هستند باید حتماً دو سال از زمان اخذ مدرک مربیگری درجه B ایران آنها گذشته باشد. البته این افراد در صورت داشتن توصیه نامه از مدرسین رسمی فدراسیون و یا شرکت در دوره های دانش افزایی مربیان که در طول سال برگزار می شود می‌توانند بعد از یکسال از دریافت مدرک مربیگری درجه B ایران، در این کلاسها شرکت کنند. هزینه شرکت در این دوره مربیگری در سال 98 در حدود چهار میلیون و پانصد هزار تومان تا پنج میلیون تومان در استانهای مختلف متغیر است.

هزینه و شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره مربیگری درجه A آسیا

افرادی که حداقل دوسال از اخذ مدرک درجه B آسیا آنها گذشته باشد در صورت قبولی در فرم امتیاز بندی فدراسیون فوتبال ایران، می‌توانند در دوره مربیگری درجه A آسیا شرکت کنند. افراد می‌توانند از طریق روش‌های مختلف مانند: داشتن توصیه نامه از مدرسین برتر فدراسیون فوتبال آسیا، فعالیت به عنوان مربی در رده‌های مختلف سنی در باشگاه های رسمی، داشتن مدارک مختلف مربوطه مانند مدرک دوره بدنسازی فوتبال و مدرک شرکت در کلاس‌های دانش افزایی، امتیاز خود را بالا ببرند. مسلط بودن به زبان انگلیسی نیز برای شرکت این دوره ضروری است. مدت این دوره 380 ساعت می باشد و هزینه شرکت در آن در سال 98 در حدود 13 تا 15 میلیون تومان متغیر می‌باشد.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که افرادی که مدارک رسمی فدراسیون فوتبال آسیا را دریافت کرده‌اند باید آگاه باشند که مدرک آنها تا 4 سال اعتبار دارد و برای اعتبار بخشیدن به آن باید در طول زمان در دوره های بازآموزی و دانش افزایی که توسط کنفدارسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود شرکت نمایند.

دیدگاه کاربران 7 دیدگاه
 • محمد 8 ژوئن 2023 / 10:48 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو هستم آیا میتوانم بدون کارت پایان خدمت در کلاس های درجه3 شرکت کنم

 • یونس نریمانزاده 18 ژانویه 2023 / 12:03 ب.ظ

  ۳ سال مدرک مربیگری درجه ۳ هستم میشه کلاس درجه Aثبت نام کنم؟

  • admin 18 ژانویه 2023 / 2:48 ب.ظ

   b رو باید اول بگیرید

 • مسلم قنبری 1 ژانویه 2023 / 1:55 ب.ظ

  سلام میخوام مدرک درجه سه مربیگری فوتبال بگیرم دوره دارید؟

 • میثم 6 دسامبر 2022 / 1:15 ب.ظ

  من می خواهم کلاس مربی فوتبال ثبت نام کنم .

  • نیما 13 جولای 2023 / 5:42 ق.ظ

   سلام آیا بدون سابقه در سطح استان و مدرک تحصیلی هم میشه در دوره درجه ۳ شرکت کرد؟

  • ناشناس 16 سپتامبر 2023 / 11:01 ب.ظ

   سلام من میخوام درمربیگری فوتبال درجه ۳شرکت کنم ۱۵ساله من مربی فوتبال درشهرستان هستم ولی مدرک مربیگری ندارم درضمن ۵۲سالمه میتونم شرکت کنم یا نه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید