کد خبر:17224
پ

قانون جدید فیفا در مورد هند پنالتی | استقلال یک پنالتی در دربی طلبکار شد

پس از اینکه در بازی روز گذشته استقلال و پرسپولیس در دربی 94 صحنه مشکوک به خطای پنالتی اتاق افتاد ،بسیاری از کارشناسان داوری در خصوص این صحنه نظر دادند که برخی به پنالتی بودن و برخی نیز به پنالتی نبودن این صحنه معتقد بودند اما جالب است بدانید کمیته داوران فیفا از سال 2019 […]

پس از اینکه در بازی روز گذشته استقلال و پرسپولیس در دربی 94 صحنه مشکوک به خطای پنالتی اتاق افتاد ،بسیاری از کارشناسان داوری در خصوص این صحنه نظر دادند که برخی به پنالتی بودن و برخی نیز به پنالتی نبودن این صحنه معتقد بودند اما جالب است بدانید کمیته داوران فیفا از سال 2019 تاکنون در بخشنامه جدیدش هر نوع خطای هند در محوطه جریمه را که مانع از به ثمر رسیدن گل در جریان بازی باشد را خطا دانسته و این موضوع ارتباطی به عمد یا غیرعمد بودن یا رار داشتن دست در حالت طبیعی یا غیرطبیعی ندارد. فیفا با وضع این قانون سعی کرده تا به پرگل تر شدن بازیهای فوتبال کمک کند.

 

بیشتر بخوانید | سندی که ثابت می کند کارشناسی داوری برنامه فوتبال برتر مغرضانه است

 

قانون جدید فیفا در مورد هند پنالتی | استقلال یک پنالتی در دربی طلبکار شد

هدایت ممبینی درباره تغییرات قوانین بازی فوتبال که از سال 2020-2019  عنوان کرد: از سال 2016 میلادی فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) چاپ قوانین داوری را بر عهده بورد بین المللی فوتبال (IFAB) قرار داد. این بورد بین المللی متشکل از چهار کشور اتحادیه فوتبال بریتانیا (انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی) است که مجمع قانونگذاری بازی فوتبال هستند. از سال 2016 زیر کمیته فنی متشکل از افراد متخصص داوری و هیات مشاوران بورد بین المللی که شامل بازیکنان و مربیان بازنشسته بود هرسال در مورد تغییرات قوانین بازی که به نفع فوتبال باشد، تصمیم گیری می شود. در ادامه توجه شما را به برخی قوانین جدید فوتبال و قانون جنجالی خطای هند در فوتبال جلب می نماییم.

 

پایان قانون جنجالی خطای هند در فوتبال | هر نوع برخورد توپ با دست خطاست

پایان قانون جنجالی خطای هند در فوتبال | هر نوع برخورد توپ با دست خطاست

وی در ادامه اضافه کرد: IFAB این اختیار را به همه کشورهای تابع فیفا داده تا اگر طرحی یا پیشنهادی در مورد تغییرات قانون بازی فوتبال دارند به صورت رسمی به دبیرخانه بورد بین المللی فوتبال ارسال کنند. همچنین هر سال حداقل دو جلسه توسط بورد بین المللی فوتبال برگزار می شود. جلسه عمومی و جلسه کاری سالیانه که مصوبات تغییرات قانون در جلسه عمومی سالیانه به رای گیری گذاشته می شود.
عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال اضافه کرد: بورد بین المللی فوتبال اعلام کرده است تا سال 2022 تغییرات قوانین به صورت عمده ادامه خواهد داشت. این تغییرات براساس سه پایه اصلی متمرکز است. اولی افزایش بهبود رفتار بازیکنان و افزایش احترام در بازی فوتبال. دوم افزایش زمان بازی کردن و اصل سوم رعایت انصاف و افزایش جذابیت در بازی فوتبال. در همین راستا IFAB برای سال 2019 میلادی طبق سنوات گذشته تغییراتی را ایجاد کرد که هر کدام از این تغییرات با همان سه محور اصلی در ارتباط است. عدالت، احترام و افزایش زمان بازی فوتبال.

ممبینی با اشاره به مهمترین تغییرات قوانین بازی فوتبال اظهار داشت: مهمترین تغییر قانون که امسال اعلام شده در مورد اعلام تخلف هند است. قانونگذار می گوید تحت هر شرایطی توپ با دست مهاجم برخورد کند (چه به صورت آگاهانه، چه به صورت تصادفی) و در ادامه گلی به ثمر برسد یا برای خودش یا هم تیمی او فرصت گلزنی ایجاد شود، داور باید اعلام تخلف هند کند. در سایر موارد داور باید به این نکته توجه کند که آیا دست بازیکن بدنش را به صورت غیرطبیعی بزرگتر کرده یا نه؟ و اینکه آیا دست بازیکن از سطح شانه هایش بالاتر رفته یا نه؟ در عین حال اگر بازیکن هنگامی که به زمین می افتد و دستش بین بدن و زمین به عنوان تکیه گاه بوده قرار می گیرد و توپ به همان دست برخورد کند، تخلف هند نیست، مگر اینکه در ادامه لیزخوردن بازیکن، دست او از بدن باز شده یا روی زمین قرار بگیرد (در واقع این دست تکیه گاه بدن نباشد) که در این صورت داور باید تخلف هند را اعلام کند.

رئیس سابق کمیته داوران در ادامه اضافه کرد:تغییر بعدی در قانون سوم است. بازیکنی که تعویض می شود باید از نزدیک ترین نقطه به محلی که حضور دارد از خطوط مرزی زمین بازی را ترک کند. مورد بعدی در قانون 5 است که به داوران اختیار داده شده تا به مقامات رسمی تیم (کادر فنی) تذکر ، کارت زرد و کارت قرمز نشان دهد. همچنین در قانون 13 و 16 تغییر مشابهی ایجاد شده که هنگام زدن ضربه دروازه یا ضربه آزاد توسط تیم مدافع از داخل محوطه جریمه خودی نیازی نیست تا توپ از زمین محوطه جریمه خارج شود تا در بازی قرار بگیرد. به محض اینکه با پا به توپ ضربه زده شود و توپ به وضوح حرکت کند در بازی قرار می گیرد اما کلیه بازیکنان مهاجم باید قبل از زدن ضربه باید خارج از محوطه جریمه باشد.

وی افزود : شیوه اجرای دراپ بال در قانون 8 نیز تغییر کرده و کلیه بازیکنان دو تیم باید از محلی که دراپ بال اجرا می شود حداقل 4 متر از توپ فاصله بگیرند.در صورتی که محل توپ هنگام توقف بازی در داخل یکی از محوطه های جریمه باشد داور دراپ بال را برای دروازه بان تیم مدافع اجرا خواهد کرد، صرف نظر از اینکه کدام تیم قبل از توقف بازی مالک توپ بوده است. همچنین در قانون 9 اعلام شده که اگر توپ به داور برخورد کند و وارد دروازه حریف شود یا یک حمله ایجاد گردد یا تیم مالک توپ تغییر کند، داور باید بازی را قطع و از محل اصابت توپ با خودش، بازی را با دراپ بال مجددا شروع کند. ممبینی در پایان درباره شرایط جدید اعلام پنالتی خاطر نشان کرد: قبل از اینکه ضربه پنالتی زده شود، دروازه بان مدافع باید حداقل یکی از پاهایش روی خط دروازه بوده یا خط دروازه را لمس نماید. نباید تور دروازه یا تیرک های عمودی یا افقی را لمس کرده یا تکان دهد. آنچه مسلم است با توجه به تغییرات قوانین بازی بویژه در بحث خطای هند قضاوت برای داوران ساده تر شده است.

دیدگاه کاربران 8 دیدگاه
  • مهدی 13 ژانویه 2021 / 12:40 ب.ظ

    پس اگر برخورد توپ با دست هند هست چرا هفته قبل هند شیخ گرفته نشد

  • ناشناس 12 ژانویه 2021 / 10:51 ب.ظ

    قرمز عشق منه

  • ناشناس 12 ژانویه 2021 / 10:50 ب.ظ

    کاش شیش تای دوباره شده بودید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید