کد خبر:17654
پ

حمله تند پیشکسوت استقلال به فکری: تیم در حد محلات بازی می کند

مهاجم سال‌های گذشته استقلال با انتقاد از عملکرد تیمش در فصل جاری و به خصوص شهرآورد پایتخت، گفت: تیم تحت هدایت «محمود فکری» اشکالاتی دارد و برخی مواقع در حد محلات بازی می‌کند و اصول اولیه را نمی‌داند. تیمی که تمرکز کاپیتانش روی مسائل مالی باشد، دچار مشکل خواهد شد. «سیاوش اکبرپور» با انتقاد از […]

مهاجم سال‌های گذشته استقلال با انتقاد از عملکرد تیمش در فصل جاری و به خصوص شهرآورد پایتخت، گفت: تیم تحت هدایت «محمود فکری» اشکالاتی دارد و برخی مواقع در حد محلات بازی می‌کند و اصول اولیه را نمی‌داند. تیمی که تمرکز کاپیتانش روی مسائل مالی باشد، دچار مشکل خواهد شد.

«سیاوش اکبرپور» با انتقاد از تفکرات «محمد فکری» سرمربی استقلال، «وریا غفوری» کاپیتان تیم و مدافعان این تیم پرداخت و اظهار داشت: به‌عنوان یک استقلالی نمی‌توانم انتقاد نکنم و چشمم را روی واقعیت ببندم. تیم اشکلاتی دارد که در طول ۱۰ هفته برطرف نشده است.

شهرآورد پایتخت ۲۲ دی ماه در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و سرخآبی‌ها به نتیجه تساوی ۲ بر ۲ رضایت دادند.

متن کامل این گفت و گوی جنجالی اکبرپور با ایرنا در زیر می‌خوانید:

از محمود فکری انتقادات تندی داشتی، دلیل این انتقادات چه بود؟

اگر حرفی می‌زنم به خاطر استقلال و هوادارانش است، دلم برای این تیم می‌سوزد و نمی‌توانم ضعف‌ها و اشکالات تیمی را که سال‌ها برایش بازی کرده‌ام را ببینم و سکوت اختیار کنم. می‌دانید حرف من چیست؟ اگر هر پیشکسوتی ضعف‌های استقلال را ببیند و حرفی نزند به این تیم و میلیون‌ها هوادارانش خیانت کرده است. دوست ندارم خائن باشم.

اما این انتقادات را می‌توان بهتر بیان کرد، با لحنی ملایم‌تر.

شهرآورد تمام شد. این بازی مثل تمام مسابقات دیگر به خاطره‌ها پیوست، استقلال متعلق به چه کسی است؟ مگر همه نمی‌گویند این تیم برای هوادار است. من هوادار این تیم هستم، اصلا تمام سال‌هایی که در این تیم بازی کرده‌ام و عملکرد خوبی هم داشته‌ام را فراموش کنید. اما انتقاداتی که مطرح می‌کنم کارشناسی است.

انتقادات تندی از فکری داشتی، سرمربی امروز استقلال سال‌ها همبازیت بود.

برای شخص فکری به عنوان یک همبازی و کاپیتان سابق تیمم‌ احترام زیادی قائل هستم، من با او اختلاف شخصی ندارم. فکری در حال حاضر سرمربی استقلال است و باید انتقادات را بشنود و در جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام بدهد. اشتباهات و ضعف‌های تاکتیکی استقلال که در بازی با پرسپولیس اتفاق افتاد، مگر برای اولین بار بود؟ در بازی‌های گذشته نیز بارها و بارها این ضعف‌ها را شاهد بودیم؛ چرا مربیان آنها را برطرف نکردند؟

این سبک بازی استقلال که ارائه داد جای دفاع ندارد. از کسی نمی‌ترسم و دنبال این نیستم در استقلال پست بگیرم. او و اعضای کادر فنی‌اش بازی‌های گذشته استقلال را ندیده بودند؟ آنالیز نداشتند. پیش از شهرآورد (بازی با آلومینیوم اراک) چند بار مدافعان وسط استقلال جا ماندند؟ این برای مربی بد است که در بازی بعدی تیمت‌ همان نقاط ضعف‌ تکرار می‌شود.

استقلال خیلی زود به گل رسید و طبیعی بود پرسپولیس برای جبران این گل خورده حملات زیادی را تدارک ببیند.

اتفاقا این می‌توانست برای استقلال یک مزیت بزرگ به همراه داشته باشد؟ اگر استقلال باهوش و بسته بازی می‌کرد نه تنها می‌توانست از گل زده‌اش محافظت کند بلکه تعداد گل‌های خود را افزایش می‌داد.

اگر سرمربی استقلال بودی چه روشی را برای ادامه بازی انتخاب می‌کردی؟

شما در خط حمله بازیکنی به نام «مهدی قایدی» را در اختیار دارید، بازیکنی که برای هر تیمی نعمت است و می‌تواند جریان یک مسابقه را به راحتی عوض کند. استقلال می‌توانست با استفاده از او، تله‌گذاری کند و در ضد حملات موقعیت‌های خوبی به دست آورد. دلیل اینکه «احمد موسوی» تعویض شد چه بود؟ برنامه تاکتیکی استقلال در نیمه دوم صفر بود و بازی‌ای که این تیم به نمایش گذاشت در حد محلات بود.

بخشی از این اتفاقاتی که از آن حرف می‌زنی به ضعف فردی مدافعان استقلال بر می‌گردد که سرمربی مقصر آن نیست.

اگر جای فکری بودم دقیقه ۵ «عارف غلامی» را از زمین بیرون می‌کشیدم. این چه مدافعی است که اصول اولیه دفاعی را بلد نیست، مگر می‌شود یک بازیکن نداند چطور باید در زمین پوشش دهد و وقتی با مهاجم روبرو می‌شود چطور دفاع کند. متاسفانه این بازیکن ادعای ملی دارد اما از نظر فنی صفر است. او ۸۵ دقیقه زیادی در ترکیب استقلال به میدان رفت.

با بیرون آمدن «عارف غلامی» چه تغییری صورت می‌گرفت؟

«محمد دانشگر» که وارد زمین شد، او باید به جای «عارف غلامی» می‌آمد. اگر این اتفاق صورت می‌گرفت و «مسعود ریگی» کمی عقب‌تر می‌آمد و با فاصله کمی جلوی مدافعان استقلال بازی می‌کرد، تمامی مشکلات این تیم حل می‌شد و پرسپولیس نمی‌توانست حمله کند. می‌دانید چه موضوعی برایم عذاب‌آور بود.

چه موضوعی؟

۳۰ دقیقه تیمت‌ تحت فشار است و یک مربی نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد. این بد است که هیچ تغییر تاکتیکی و فنی نمی‌تواند انجام دهید تا شرایط اصلاح شود. «حمید مطهری» مربی پرسپولیس می‌آید در فوتبال برتر و چهار تا جمله‌ای که از کتاب یاد گرفته است را بر زبان می‌آورد. او می‌گوید پرسپولیس تاکتیکی فوتبال بازی کرد، شناور و هدفمند بودن، شیفت می‌کردند و یا فلان حرکت تاکتیکی را در زمین انجام دادند.

با دلیل و برهان می‌گویم پرسپولیس خوب نبود و استقلال خیلی ضعیف بازی کرد، دو گل پرسپولیس تاکتیکی بود و یا روی دو تا توپ بلند و ضعف مدافعان استقلال رقم خورد. گل اول که «سیدجلال حسینی» از محوطه ۱۸ قدم خود زیر توپ زد و دو مدافع وسط استقلال مرتکب اشتباه شدند و گل دوم نیز با اشتباه خط دفاعی رقم خورد. اصول اولیه دفاعی می‌گوید وقتی یک مدافع با مهاجم درگیر است مدافع بعدی باید او را پوشش دهد و یک بازیکن نوجوانان نیز می‌تواند این کار را انجام دهد اما مدافعان میلیاردی استقلال از انجام آن عاجز بودند.

استقلال در جایگاه دوم قرار دارد و مدعی قهرمانی است، به نظرت نباید در این شرایط از این تیم حمایت کرد؟

حمایت را باید زمانی انجام داد که به آینده امیدوار بود، پارسال و زمانی که استراماچونی هدایت استقلال را برعهده داشت این تیم خوب بازی می‌کرد اما در نتیجه‌گیری ناموفق بود، روند این تیم نشان می‌داد که در آینده شکل بهتری خواهد گرفت و باید مورد حمایت قرار داد اما این استقلال نکته امیدوار کننده‌ای ندارد. آنچه مشخص است استقلال با این روندی که دارد به مشکلات زیادی خواهد خورد.

نظرت درباره سایر اعضای کادر فنی استقلال چیست؟

شاید «محمود فکری» از اعضای کادر فنی‌اش کمک نمی‌گیرد و یا آنها نمی‌توانند به فکری در شرایط حساس کمکی کنند. یک مربی در برخی از دقایق بازی ‌دچار چالش ذهنی می‌شود و باید اعضای کادر فنی‌اش هوای او را داشته باشند. به وی کمک فکری کنند اما متاسفانه این موضوع در استقلال دیده نمی‌شود. به عنوان مثال چرا «شیخ ‌دیاباته» در بازی با پرسپولیس به میدان رفت.

یعنی نباید بازی می‌کرد؟ او بازیکن تاثیرگذاری در استقلال است.

به بازی «شیخ دیاباته» علاقه زیادی دارم و همیشه از نوع بازی وی تعریف و تمجید می‌کنم. اما در شرایطی که «مهدی قایدی» و «ارسلان مطهری» در خط حمله استقلال بهترین نمایش را دارند چه لزومی دارد این ترکیب را به هم زد. این دو نفر بهترین تاثیرگذاری را دارند. من یک انتقاد از کاپیتان استقلال دارم.

چه انتقادی از «وریا غفوری» داری؟

این انتقادات را به عنوان کسی می‌کنم که هشت سال در استقلال بازی کرده و بازوبند کاپیتانی این تیم را بر دستان خود بسته است و چهار عنوان قهرمانی دارد. او در چند بازی اخیر استقلال خوب بازی نمی‌کند و به نظر می‌رسد تمرکزش روی مسائل مالی است. «وریا غفوری» یکی از بهترین مدافعان راست استقلال در سال‌های اخیر محسوب می‌شود، اما بهتر است اگر دنبال مسائل مالی است از استقلال برود و در تیمی بازی کند که پولش را کامل بگیرد. او باید به عنوان کاپیتان در زمین رهبری تیم را بر عهده داشته باشد و بازیکنان را به تحرک بیشتر وا دارد.

یادم می‌آید زمانی که در استقلال بازی می‌کردم «علیرضا منصوریان» گاهی اوقات سر من داد می‌کشید. شاید از این حرف‌های من علیه «وریا غفوری» برخی از هواداران ناراحت شوند اما باید این حرف‌ها را می‌زدم.

استقلال را با این انتقاداتی که مطرح کردی مدعی قهرمانی می‌دانی؟

چرا که نه، استقلال تیم بسیار خوبی است و پر مهره‌ترین تیم ایران محسوب می‌شود و باید این اشکالات را برطرف کند. می‌گویم اگر «محمود فکری» استقلالی است و خودش را یک استقلالی متعصب می‌داند یا شرایط موجود را تغییر دهد یا جایش را به فرد دیگری بدهد که کمک کند این استقلال را به موفقیت برساند. هواداران استقلال سال‌هاست طعم موفقیت را نچشیده و آنها انتظار دارند تیم محبوبشان جام بگیرد. من یک پیشنهاد نیز به مدیران استقلال دارم.

چه پیشنهادی؟

کمیته فنی تشکیل دهند، گواردیولا با آن همه عظمت پس از هر بازی در کمیته فنی باشگاه منچسترسیتی حاضر می‌شود و درباره تاکتیک تیمش توضیح می‌دهد. در باشگاه استقلال نیز باید این شرایط وجود داشته باشد. باید اعضای این کمیته از «محمود فکری» بپرسند چرا اشکالات تیم در هر مسابقه وجود دارد و برطرف نمی‌شود؟ چرا در شهرآورد «شیخ دیاباته» را به زمین آورد و آیا به هدفی که داشت رسید؟

دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • ناشناس 16 ژانویه 2021 / 3:34 ب.ظ

    برا مدیر عامل و دوستان دلال همین کافی ک سرمربی و سرپرست نوکر اونها باش و سکوت کن نه اعتراض و نه پیشنهاد واقعا گزینه خوبیه براشون فکری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید