کد خبر:30328
پ

تغییر نام لیگ امارات از خلیج عربی به ADNOC | بازیکنان ایرانی همچنان محروم

به نظر می رسد تغییر نام لیگ امارات از عبارت خلیج عربی به لیگ حرفه ای ADNOC هم تاثیری در محرومیت حضور بازیکنان ایرانی در لیگ امارات نداشته باشد چرا که اگر در آن زمان ایران، بازیکنانش را از حضور در لیگ امارات منع کرد، امروز اماراتی ها تمایلی به جذب بازیکن از فوتبال ایران […]

به نظر می رسد تغییر نام لیگ امارات از عبارت خلیج عربی به لیگ حرفه ای ADNOC هم تاثیری در محرومیت حضور بازیکنان ایرانی در لیگ امارات نداشته باشد چرا که اگر در آن زمان ایران، بازیکنانش را از حضور در لیگ امارات منع کرد، امروز اماراتی ها تمایلی به جذب بازیکن از فوتبال ایران ندارند و شایعات در خصوص تمایلی برخی تیمهای اماراتی به بازیکنان ایرانی از ریشه کذب محض است چرا که تنش سیاسی بین دو کشور همچنان پابرجاست و تنها به تغییر نام لیگ امارات خلاصه نشده است.

 

تغییر نام لیگ امارات از خلیج عربی به ADNOC | بازیکنان ایرانی همچنان محروم

سال ۱۳۹۲ بود که کشور امارات در تصمیمی سیاسی یک نام جعلی را به لیگ فوتبال خود اضافه کرد و این تصمیم، تغییر بزرگی در سرنوشت بازیکنان ایران ایجاد کرد. با اضافه شدن نام جعلی به لیگ امارات، فدراسیون فوتبال ایران حضور بازیکنان کشورمان در امارات را ممنوع کرد و این موضوع باعث شد تا امارات که یکی از مقصدهای جذاب فوتبالیست‌های ایرانی بود، به کلی از دایره اهدافشان خارج شود.

در آن زمان، محمدرضا خلعتبری بازیکن پیشین تیم ملی به تیم عجمان امارات پیوسته بود ولی با تغییر نام لیگ امارات، تحرکاتی در ایران برای جدایی او از عجمان شروع شد و سر و صدای زیادی در فوتبال کشورمان به پا کرد.

خلعتبری بعد از کش و قوس فراوان و با کمک فدراسیون فوتبال ایران، سرانجام قراردادش را با عجمان لغو کرد و به پرسپولیس پیوست.

این آخرین باری بود که یک بازیکن ایرانی به صورت حرفه‌ای با یک تیم اماراتی قرارداد می‌بست و از آن زمان حدود هشت سال سپری شده است.

علی کفاشیان رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران در واکنش به این اتفاقات از شکایت از امارات به فیفا خبر داده و گفته بود: «صد درصد ما واکنش جدی خواهیم داشت اما برای این‌که اعتراض رسمی‌مان به فیفا دقیق، مستند و مستدل باشد این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم مناسب‌ترین اقدام را انجام دهیم. ما فعلاً از طریق رسانه‌ها در جریان این موضوع قرار گرفتیم و باید ببینیم تصمیم امارات به این اقدام چقدر جدی است.»

هوشنگ نصیرزاده رئیس وقت کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال هم هوشنگ نصیرزاده، گفته بود: «اقدام اماراتی‌ها در نامگذاری لیگشان به یک اسم مجعول، یک تخلف بوده و رفتارشان کاملاً سیاسی است. فدراسیون فوتبال ایران اعتراض خود را به این نامگذاری مجعول خواهد داشت و با ارسال نامه‌ای، به کمیته اخلاقی فیفا شکایت می‌کند.»

باوجود این اما هرگز شکایت فدراسیون ایران به جایی نرسید و امارات در هشت سال گذشته با همین نام، لیگ حرفه‌ای خود را برگزار کرد.

حالا و با تغییر دوباره نام لیگ امارات، احتمال می‌رود این کشور از لیست سیاه فوتبال ایران خارج و مجدداً به یکی از لیگ‌هایی تبدیل شود که بازیکنان ایرانی در آن به فوتبال بپردازند.

طبق اعلام رسانه‌های امارات، اسپانسر جدید لیگ فوتبال این کشور شرکت نفت ابوظبی (أدنوک) خواهد بود که با عقد قراردادی به مبلغ ۸۰ میلیون درهم، گران‌ترین قرارداد تاریخ لیگ حرفه‌ای امارات را به نام خود ثبت کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید