کد خبر:33633
پ

بیانیه چند باشگاه لیگ برتری به همراه پرسپولیس : نباید بازیهای گل گهر 3 بر 0 شود!

 در پی اعتراض چند باشگاه مثل استقلال، سپاهان و پیکان به استفاده تیم گل گهر از بازیکنی به نام اریک باگناما از گابن که گفته می شود در ارائه مدارک به عنوان ملی پوش بودن تخلفاتی صورت گرفته، قرار است امروز در کمیته انضباطی نشستی برگزار شود. در همین راستا چند باشگاه دیگر نسبت به […]

 در پی اعتراض چند باشگاه مثل استقلال، سپاهان و پیکان به استفاده تیم گل گهر از بازیکنی به نام اریک باگناما از گابن که گفته می شود در ارائه مدارک به عنوان ملی پوش بودن تخلفاتی صورت گرفته، قرار است امروز در کمیته انضباطی نشستی برگزار شود.

در همین راستا چند باشگاه دیگر نسبت به این پیگیری این موضوع معترض شده اند و این پیگیری را نشات گرفته از کسب امتیاز ویژه قلمداد کرد ه اند. باشگاه های پرسپولیس، تراکتور، ذوب آهن، مس رفسنجان، گل گهر و نساجی ظاهرا نامه ای به سازمان لیگ و کمیته انضباطی به صورت محرمانه ارسال کرده اند و خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند.

در این نامه که به امضای مدیران باشگاه های پرسپولیس، تراکتور تبریز، ذوب‌آهن اصفهان، مس رفسنجان، گل‌گهر سیرجان و نساجی مازندران رسیده، آمده است:

“فدراسیون فوتبال ایران این روزها تحت فشارهای سنگین و مشکوکی قرار گرفته است که به نظر می‌رسد به دنبال وادار کردن آن به اجرای بدعت‌های ناصواب و ناروا در فوتبال و لیگ ایران است.

آن چه این روزها بعضی به دنبال اتفاق افتادنش هستند، به همین‌جا ختم نخواهد شد و ادامه رقابت‌های این فصل را دستخوش سلسله اتفاقاتی خواهد کرد که شاید کنترل آن ممکن نباشد. بدعت شومی خواهد بود اگر ابتدا نهاد برگزار کننده مسابقات، مجوزی را برای بازی بازیکنی صادر کند تا بعد در موقع لزوم، بعضی باشگاه بتوانند با دستاویز قرار دادن آن به دنبال کسب امتیازات آسان و ویژه باشند که شرایط جدول مسابقات را دگرگون سازد!

در این ارتباط اکثریت باشگاه‌های حاضر در رقابت‌ها، خواهان جلوگیری از امتیاز فروشی و بذل و بخشش امتیاز به تیم‌های خاص هستند. چنین رویه‌ مشکوکی سلامت رقابت‌ها را به کلی زیر سوال خواهد برد که در این صورت، شاید ورود مراجع بین‌المللی به موضوع اجتناب ناپذیر شود تا احتمال وجود روابط خاص بین باشگاه‌ها و بعضی بخش‌ها و افراد بررسی شود. البته قبل از هرچیز، از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ درخواست داریم که چنین احتمالاتی را بررسی کنند.

این یک هشدار جدی است که قبل از هر اتفاقی باید پیامدهای کوتاه‌مدت و بلند مدت آن از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال ایران بررسی شود.
همچنین به هیچ‌وجه برای باشگاه‌ها، قابل پذیرش نیست؛ مجوز بازی بازیکنی صادر شود، سپس به واسطه آن برای بعضی تیم‌های خاص این فرصت و مجال فراهم آید که در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب در زمین مسابقه، بتوانند خارج از آن، شرایط جدول رقابت‌ها را تغییر دهند.

این روزها شاهد فشار گسترده و سازمان یافته برای تحمیل این شرایط به لیگ و فدراسیون فوتبال در قالب ائتلافی از سوی اقلیتی از باشگاه‌ها، بعضی رسانه‌ها و همین‌طور بعضی فعالان شبکه‌های اجتماعی هستیم. اگر چنین تلاشی به نتیجه برسد، ضروری خواهد بود نهادهای قضایی کشور و نهادهای بین المللی فوتبال با ورود به موضوع مشخص سازند که مجموعه این سناریو، حاصل توطئه بوده است یا نه؟

همچنین تاکید می‌کنیم در این جا بحث باشگاه‌های نگران، به هیچ‌وجه عدم اجرای قانون نیست که بعضی با بزرگنمایی بخواهند با سفسطه و مغلطه آن را وارونه جلوه دهند. ما به شدت نگران هستیم که به نام اجرای قانون، فوتبال ایران اسیر رفتارهای و سناریوهای غیرقانونی شود. یا با بعضی رفتارهای غیرقانونی آگاهانه، امکان قانونی برای بهره برداری بعضی تیم‌های خاص فراهم گردد که این مورد قبول اکثریت باشگاه‌ها نیست.

علاوه بر این موارد، انتظار باشگاه‌های لیگ این است که با توجه به بی‌طرفی فدراسیون فوتبال، اگر قرار بر رسیدگی باشد ابتدا تکلیف نتیجه بازی‌ای روشن گردد که در جریان آن، از بازیکنانی استفاده شد که بنا بر اعلام تمام مقام‌های رسمی، برای آن بازی مجوز بازی نداشته و در حکم بازیکن غیر مجاز بوده است. جالب است که حالا رطب خورده خود منع رطب می‌کند.”

 

پی نوشت: نکته جالب توجه در این بیانیه اینجاست که دوستان به جلوگیری از بدعت جدید در فوتبال ایران اشاره کرده اند اما به موردی اعتراض دارند که هیچ ارتباطی به آنها نداشته و این قانون است که در این خصوص از قبل مشخص و تصمیم گیری خواهد کرد. اینکه علی رغم علم به غیرقانونی بودن این بازیکن، باشگاه گل گهر اصرار به تکرار اشتباه خود در بازیهای بعدی داشته، مسلماً مسئولیتش بر عهده این باشگاه خواهد بود همانطور که در قانون نیز این مسئله ذکر شده است. هر چه که هست، بیانیه اخیر بیشتر شبیه به دخالت به امور انضباطی فدراسیون فوتبال و تحت فشار قرار دادن ارکان انضباطی فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از 3 بر 0 شدن نتایج بازی های گل گهر در دیدارهایی است که اریک بوکوم در آنها به میدان رفته است. به نظر می رسد 3 بر 0 شدن نتایج بازیها بیش از همه به ضرر دو تیم مدعی گل گهر و پرسپولیس خواهد بود چرا که دو تیم استقلال و سپاهان می توانند اختلاف امتیاز خود با این تیم ها را در صدر جدول بیشتر کنند و به همین جهت، آقایان با تحریک سایر تیمها اقدام به صدور بیانیه ای اینچنینی کرده اند که حتی اگر قرار بر توجه به آن باشد، این 5 تیم در اقلیت نسبت به 11 تیم دیگر قرار دارند. اگر قانون در خصوص دیر به زمین آمدن تیم حریف پس از اتمام مهلت قانونی حکم به 3 بر 0 شدن نتیجه داده، در خصوص استفاده از بازیکن غیرقانونی نیز همان حکم را داده است. چطور ممکن است وقتی آقایان از چنین قوانینی سود می بردند، در پی یارکشی و اتهام بذل و بخشش امتیاز به تیم های دیگر نبودند اما امروز چون منافع آنها به خطر افتاده به دنبال یارکشی برای جلوگیری از ایجاد فاصله امتیازی با رقبای اصلی خود در مسیر قهرمانی هستند؟

 

در تصویر زیر تیم سپاهان تنها به دلیل چند دقیقه دیرتر آمدن به زمین، نتیجه بازی حساس مقابل پرسپولیس را 3 بر 0 واگذار کرد و کسی حرفی از بذل و بخشش امتیاز به تیم خاص نزد چرا که قانون به درستی اجرا شد و امروز نیز خارج از جوسازیهای رسانه ای آقایان، قانون می بایست اجرا شود.

دیدگاه کاربران 5 دیدگاه
 • رضا 14 دسامبر 2021 / 10:41 ق.ظ

  کسی که بازی پرسپولیس سپاهان را در زمینه تاریخی و‌شرایط اون روزها نبینه اشتباه برداشت خواهد کرد. روزهای اول کرونا در اسفند ماه بود و پرسپولیس و‌سپاهان ۳ امتیاز یا کمی بیشتر اختلاف داشتند. به نوعی فینال بود و‌فرار به صدر از این بازی آغاز میشد. ناگهان اعلام کردند بازی ها بی تماشاگر. که طرفداران سپاهان که مثل همه مردم درک واقع بینانه ای از کرونا نداشتند این تصمیم را جانبداری سازمان لیگ تصور کردند و به جلوی هتل تیم سپاهان ربختند و از تبم خواستند در زمین حاضر نشه. مجموعه سپاهان به احترام هواداران ،زمانی را برای آرام کردن آنها گذاشت و دیر به ورزشگاه رسید. غافل از اینکه گرگهای لاشخور نبمکت پرسپولیس با سواستفاده از شرایط ،دنبال امتیاز مفت افتادند و زمین را ۵ دقیقه زودتر از سپاهان ترک کردند چون قانون بهشان اجازه می داد. قانونی که مثل ۵ تعویض در دوران کرونا میتوانست تلطیف شود اما کمیته انظباطی رضا جاودانی لنگی نپذیرفت. که باب امتیاز فروشی را خودشان باز کنند. لکه ننگ اون بازی در تاریخ فوتبال ایران خواهد ماند

 • کوروش 14 دسامبر 2021 / 9:07 ق.ظ

  حاج آقا باشعور اولاً این مسئله به تیمای دیگه هیچ ربطی نداره که قشون کشی کردن مسئله بین 4 تیم گلگهر و استقلال پیکان و سپاهانه پس سرتون تو کار خودتون باشه ثانیاً اون بازی پیروزی باسپاهان و سوپر جام با استقلال قانون اجرا شد الانم باید اجرا بشه اون موقع علاوه بر بذل و بخشش امتیاز بذل و بخشش جام اسنپی هم بود ثالثاً نویسنده محترم گفته قانون از قبل مشخصه و باید اجرا بشه جانب داری نکرده

 • ناشناس 14 دسامبر 2021 / 2:04 ق.ظ

  نویسنده مشخصه طرفدار چه تیمیه ،و نتونسته بی‌طرفانه نظر بده،بازی پرسپولیس و سپاهان بخاطر چند دقیقه نبود حاجی،هرچی التماس کردن ،اونا میترسیدن بیان تو زمین،وقتی اومدن که داور سوت اتمام رو زد و پرسپولیسی‌ها رفتن تو اتوبوس
  اندکی شعور 🙏

  • هیراد 14 دسامبر 2021 / 7:01 ق.ظ

   دو ساعت وقت قانونی داشت همین دو ساعت تموم شد داور و بازیکنا زمینو ترک کردن. سپاهانیا بعد 2 ساعت و پنج دقیقه اومدن تو زمین. ینی 5 دقیقه نمیکشت کسی رو ولی قانون اجرا شد و الانم باید قانون اجرا بشه

 • رضا 13 دسامبر 2021 / 6:20 ب.ظ

  ۳ بر ۰ سپاهان امتیاز فروشی نبود؟ تیم کثیف حکومت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید