کد خبر:25636
پ

استقلال وقتی باخت که دیاباته وارد زمین شد | دو اشتباه مجیدی در دربی 95

تیم فوتبال استقلال تهران علی رغم یک نمایش قابل دفاع روز گذشته تن به شکست 1 بر 0 مقابل پرسپولیس داد تا اختلافش با صدر جدول زیاد شود و تقریباً شانس قهرمانی این تیم در فصل جاری به 0 برسد؛ کادر فنی استقلال در این دیدار با یک سورپرایز جالب تیمشان را روانه میدان کردند […]

تیم فوتبال استقلال تهران علی رغم یک نمایش قابل دفاع روز گذشته تن به شکست 1 بر 0 مقابل پرسپولیس داد تا اختلافش با صدر جدول زیاد شود و تقریباً شانس قهرمانی این تیم در فصل جاری به 0 برسد؛ کادر فنی استقلال در این دیدار با یک سورپرایز جالب تیمشان را روانه میدان کردند که قبل از بازی، موجب ایجاد استرس زیادی بین هواداران این تیم شد به طوری که آنها این چینش و ترکیب اولیه را برای مصاف با تیم پر مهره پرسپولیس باور نداشتند. اما با شروع بازی مشخص شد آنالیزورهای استقلال به درستی عمل کرده بودند و تقریباً تمامی راه های نفوذ پرسپولیس در نیمه اول را به روی حملات بازیکنان زهردار این تیم بستند به طوری که این تیم حتی یک ضربه در چارچوب هم در نیمه اول به ثبت نرساند.

 

نمرات بازیکنان استقلال و پرسپولیس در دربی 95

 

استقلال وقتی باخت که دیاباته وارد زمین شد | دو اشتباه مجیدی در دربی 95

استقلال وقتی باخت که دیاباته وارد زمین شد | دو اشتباه مجیدی در دربی 95

شاید اگر اشتباه داور بازی در دقیقه 3 در عدم اعلام پنالتی روی مهدی قایدی نبود، اتفاقات بازی طور دیگری رقم می خورد اما ماجرای استقلال از وقتی آغاز شد که تیم فرهاد مجیدی در دقیقه 56 یک گل دریات کرد و حدود 30 دقیقه فرصت برای جبران گل داشت. مجیدی اگرچه تصمیم درست و منطقی را برای وارد کردن فرشید اسماعیلی و شیخ دیاباته به میدان گرفت و چند موقعیت گلزنی نیز به واسطه همین تعویض ها به دست آورد اما با حضور این دو بازیکن، استقلال به سیستم 4 دفاع بازگشت و شیخ دیاباته به عنوان مهاجم مرکزی این تیم ایفای نقش می کرد. در این سیستم که شباهت زیادی به 3-3-4 داشت ارسلان مطهری و مهدی قایدی از محوطه جریمه پرسپولیس دور شدند.

این دو بازیکن سرعتی و تکنیکی که تا قبل از دریافت گل استقلال، بارها خط دفاع کند و متزلزل پرسپولیس را باز کرده بودند، با دور شدن از محوطه جریمه عملاً تاثیری در حملات استقلال در نیم ساعت پایانی بازی نداشتند.

از طرفی اصرار به حضور وریا غفوری که بدترین بازیکن زمین نیز لقب گرفت، یکی دیگر از اشتباهات کادر فنی استقلال بود که جناح راست استقلال را از کار انداخته بود.

در مجموع به نظر می رسد دوران حضور شیخ دیاباته در استقلال رو به پایان است و این مهاجم کند و سنگین استقلال، روزهای آخر حضورش در ایران را سپری می کند چرا که او با فرم ایده آل و روزهای خوبش فاصصله گرفته و جدای از موقعیت گل خوبی که از دست داد، در زدن ضربات سر نیز ضعیف عمل کرد و نتوانست کارایی لازم را در خط حمله استقلال داشته باشد. به نوعی حضور دیاباته در ترکیب استقلال بزرگترین خودزنی کادر فنی آبی ها بود چرا که بعد از حضور او در زمین، ریتم حرکات استقلال کند شد و برش خط حمله این تیم که در نیمه اول بارها خط دفاع پرسپولیس را باز کرده بود، کاهش پیدا کرد.

استفاده از سیستم 3 مهاجمه با حضور بازیکن کندی همچون دیاباته در دوران سرمربیگری محمود فکری نیز بارها امتحان شد و در همان دوران نیز جواب نداده بود و مجیدی در واقع در نیم ساعت پایانی بازی، استقلال را به دوران حضور محمود فکری در این تیم بازگرداند و آبی ها بارها نشان داده اند که توانایی اجرای سیستم هایی که در میانه میدان تنها 3 هافبک حضور دارد را ندارند و به همین دلیل نیز در 30 دقیقه پایانی بازی، هواداران استقلال که انتظار داشتند تیمشان سراسر حمله شود نتوانستند بازی سراسر هجومی از استقلال ببینند. شاید اگر مجیدی با همان سیستم 2-5-3 بازی را ادامه می داد و مرکز زمین را مقابل تیم عقب کشیده پرسپولیس در اختیار می گرفت، نتیجه دیگری رقم می خورد چرا که سه هاففبک خسته استقلال هرگز نتوانستند با سیستم 3-3-4 میانه میدان را کنترل کنند و این برتری عددی بازیکنان پرسپولیس بود که در 30 دقیقه پایانی بازی، آنها را مالک توپ و میدان کرده بود و به همین خاطر فشار مداومی از سمت استقلال روی دروازه پرسپولیس شاهد نبودیم.

 

در مجموع کادر فنی استقلال با توجه به بضاعت بازیکنان استقلال در مقابل تیم پر مهره پرسپولیس که حتی نیمکتش هم یک تیم کامل بابازیکنان با کیفیت بود، نمره قبولی گرفت و شاید اگر این دو اشتباه فنی را مرتکب نمی شدند، در 30 دقیقه پایانی، حملات زهردارتری از استقلال را روی دروازه پرسپولیس شاهد بودیم.

 

مهره چینی ابتدایی ،انتخاب تاکتیک و سیستم مناسب برای این بازی، تغییر سیستم های پیاپی ،شناسایی نقطه ضع تیم در نیمه اول و جا به جایی سریع غلامی و مرادمند و ساختار دفاعی مناسب از جمله موارد مثبت کادر فنی استقلال در این دیدار بود که آنالیز و تاکتیک های تیم حریف را به کلی بر هم زده بود و به جرات می توان گفت پرسپولیس از تنها موقعیتش در این دیدار به گل رسید.

دیدگاه کاربران 12 دیدگاه
  • امیر 15 مه 2021 / 10:39 ق.ظ

    هر وقت خبری بود که از این سایت استقلالی بود من دیگه فهمیدم کلا به نفع آبی ها حرف میزنن وبه ضرر پرسپولیس کبیر. تا کور شود هر که نتوان دید 6

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید